05.10.2006.
Neaktivni a jednako štetni (2)
Zaslađivači pomažu ublažiti loš okus lijekova. Sasvim sigurno, IZRAZITO SLADAK OKUS ODUŠEVLJAVA DJECU. Beskrajna uvjeravanja da se popije nešto neukusno time postaju bespredmetna. A ŠEĆERNA KONCENTRACIJA PONEKAD JE OGROMNA, daleko veća nego kod uobičajnih gaziranih pića. Koriste se obični šećer, fruktoza, sorbitol, saharin, aspartam i još neki. Nekada i kombinacija više njih. Koncentracija varira od 30 do 50%, ALI TU I TAMO DOSIŽE ASTRONOMSKIH 80%. Zasićena otopina. Možda previše i za teške ovisnike o šećeru. Kako obični šećer (saharoza) rastvara zubnu caklinu, tendencija je k većem korištenju umjetnih zaslađivača. (Napomena „bez šećera“ djeluje vrlo privlačno, zar ne?) SAHAROZA JE ZAISTA VRLO ŠTETNA, ALI UMJETNA SLADILA JOŠ SU ŠTETNIJA. Aspartam djeluje kao stimulator centralnog živčanog sustava. Najčešća nus-pojava korištenja je glavobolja. Kod postojeće migrene, stanje se još više pogoršava. Aspartam se također povezuje s paničnim napadima i halucinacijama. ČAK I S EPILEPTIČNIM NAPADIMA. Pri tome, izrazito depresivne osobe prolaze još lošije. Iako to nije u cijelosti istraženo, izgleda da se aspartam razgrađuje u formaldehid, POZNATI KANCEROGEN. Ništa bolji nije ni saharin, također česti dodatak u lijekovima. Korisnici najčešće spominju raznolike kožne reakcije, ali to ni izdaleka nije sve. Aspirin za žvakanje ili paracetamol u dnevnoj dječjoj dozi sadrže istu količinu saharina kao i limenka dijetnog gaziranog pića. JEDNAKO ZLO. Prema nekim analizama, produljena upotreba saharina znači i veći rizik od raka mokraćnog mjehura.
Bez otapala neki lijekovi bili bi neupotrebljivi. To nije sporno, iako i otapala predstavljaju dodatak na rizik. Recimo, propilen glikol povezuje se s aritmijama, padavicom i respiratornim smetnjama. Česte su i kožne manifestacije. Nedavno je proizvođač jednog lijeka protiv AIDS-a izdao upozorenje o LOŠIM UČINCIMA PROPILEN GLIKOLA, pogotovo kod dojenčadi, trudnica i jetrenih bolesnika. Naime, ovo otapalo se kod nekih kategorija korisnika NEADEKVATNO probavlja, što vodi k akumulacijama u organizmu. S pratećim popratnim pojavama. Zanimljivo je da korisnici inhalatora i drugih pomagala za disanje ponekad proživljavaju gotovo paradoksalne dišne probleme nakon inhalacije određenih lijekova. U prošlosti, to se pripisivalo prisutnosti sulfita u ljekovitoj smjesi. Međutim, SITUACIJA SE NIJE POPRAVILA NI KADA SU SPORNI SASTOJCI IZMIJENJENI. Pokazalo se da su stvarni štetočine neaktivni sastojci, poput benzalkonium klorida ili soja lecitina. Eventualni GMO-sastojci su posebna priča. U većini zapadnih zemalja važi sljedeće pravilo: Preparati, koji nisu klasificirani kao lijek, zapravo predstavljaju hranu i PODLIJEŽU OBAVEZI OBAVJEŠTAVANJA O EVENTUALNIM GMO-sadržajima. Kod lijekova te obaveze nema. Sumnjivi sastojci su derivati soje, sve od kukuruza, lecitin, dekstroza, glukoza, sorbitol i još štošta. DIO TOGA RUTINSKI SE DODAJE U VITAMINSKE MJEŠAVINE. Svaka želatina također je sumnjiva. Rade je od kostiju životinja, o čijoj ishrani možemo samo nagađati. Znate li da je danas problem i pamuk? I to se genetski modificira na širokoj fronti. Inače, „chemtrails“ (raspršivanje aluminijskih i drugih spojeva iz aviona bez oznaka, što, navodno, usporava propast atmosfere, ALI NAS I TRUJE) iznad Rijeke ne posustaje. Nova doza bačena je u petak, 29. rujna, ujutro. Tragovi su se razlijevali poput mlijeka. Spas atmosfere ili smrtonosna klopka? Zašto mjerodavni o svemu šute?
Izdvojeni članci
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?