Ukoliko se sa stanom ili zgradom u pravnom smislu ne događa ništa, ne postoji nikakva obveza izrade i izdavanja energetskog certifikata.


U zadnje vrijeme mediji (pisani, audio, video) bombardiraju nas natpisima o ob­vezi energetskog certifi­ciranja.

Pojavljuju se razne informacije tko je obvezan, tko mo­ra provoditi, kolike su ci­je­ne? Svi ti podaci unose zbr­­ku među kupcima, prodavateljima i samim vlasni­cima stanova. Kratka i jasna rekapitulacija pojedinih ob­veza:
- Investitor odnosno vlasnik zgrade dužan je prije iz­davanja uporabne dozvole pribaviti energetski certifikat.
- Vlasnik zgrade odnosno njezinog posebnog dijela (stan) dužan je pribaviti ener­getski certifikat prije prodaje, predočiti ga mogu­ćem kupcu, a u oglasu za prodaju koji se objavljuje u medijima navesti energetski razred.

- Ovlašteni posrednik u prometu nekretnina obave­zan je u oglasu o prodaji (ne­jasno protumačeno da li i za iznajmljivanje, davanje na leasing ili u zakup? – prema jednom zakonu treba, pre­ma drugom ne treba) koji se objavljuje u medijima naves­ti energetski razred.

- Zgrade ili stanovi koji se iznajmljuju, daju na leasing ili u zakup moraju imati važeći energetski certifikat dostupan na uvid najmoprimcu ili zakupcu prije skla­panja ugovora od 01.01. 2016. godine.

Dakle, ukoliko se sa sta­nom ili zgradom ne događa ništa (u pravnom smislu) ne postoji nikakva obveza iz­rade i izdavanja energetskog certifikata.
Pojavljuju se natpisi da zgrade izgrađene prije 1968. godine ne trebaju izraditi ener­getski certifikat ili se za iste ne radi energetski certi­fikat. Isto kao i zgrade mlađe od 1968., ukoliko se sa zgra­dom ili nekim njezinim sta­nom ne događa promjena vlasništva ili oglašavanje, ni­je potrebno raditi ener­getski certifikat.

Cijene provođenje energetskog pregleda definirane su cjenikom Ministarstva i svakako nisu iste za nove zgrade i za postojeće. Cer­tifikat nove zgrade posljedica je projektne dokumen­ta­cije i završnog izvješća nadzornog inženjera i ne provodi se energetski pre­gled. Za postojeće zgrade treba pro­vesti postupak energetskog pregleda i tek po obavljenom se može izdati energetski certifikat.

Energetski pregled se ne može obaviti iz „ureda“, sa­mo iz projekta ili sličnih me­toda. Točna metodologija je opisana pravilnikom i od iste se ne može odstupati. Te­me­ljem provedenog energetskog pregleda sastavlja se izvješće o energetskom pregledu i izdaje energetski certifikat.