14.11.2002.
Nema prodaje, ali ima tužbi
Premda se već neko vrijeme zna što je s ponudama za kupnju Croatia osiguranja i kako je završio natječaj, sada je Vlada i formalno odbacila ponude dvije tvrtki, Triglava i Allianza kao neprihvatljive. Ministarstvo financija i Hrvatski fond za privatizaciju Vlada je zadužila da pripreme aranžmane sa fondom Svjetske banke i EBRD-om vezano za rizik u bilanci Croatia osiguranja. Prodaja dionica Croatia osiguranja do 30% na domaćem tržištu kapitala, uz zadržavanje natpolovičnog porfelja dionica u državnom vlasništvu, provest će se najvjerojatnije sljedeće godine.
Novi model privatizacije Croatia osiguranja sačekat će vjerojatno izbore i neku novu Vladu. Naime, ispitivanje tržišta i priprema javne ponude za oko 30 posto dionica CO mogla bi potrajati od šest do 12 mjeseci.
Potpredsjednik Vlade Slavko Linić najavio je mogućnost podizanja tužbe i traženja odštete od onih koji su, kako je rekao, lažnim informacijama i obmanama nanijeli štetu Croatia osiguranju i državi kao njezinom vlasniku. Linić je u tom kontekstu posebno istaknuo brokersku tvrtku Investco, koji je nastupao u ime hrvatskog konzorcija.
Iz izvora bliskih Vladi, kako piše "Jutarnji list", još jednom je potvrđeno da će biti podignuta tužba protiv Investca i konzorcija hrvatskih tvrtki za nanošenje velike štete u privatizaciji CO, kršenje ugovora o due diligeance, što je dovelo i do niske ponude Allianza.
I ministar Crkvenac bavi se Croatiom... Naime, poslao je dopis u kojem traži da mu se objasni zašto tvrtke u državnom vlasništvu sklapaju police osiguranja u drugim osiguravateljskim kućama, ako Croatia nudi iste uvjete. Njegov je upit uzrokovan informacijom da je Croatia osiguranje samo u ovoj godini izgubilo 34 milijuna kuna premija od državnih tvrtki koje su, primjerice, osiguranja automobila i sl. povjerile privatnim osigurateljima poput Auruma ili Allianza
Ministar financija Mato Crkvenac je i predsjednik NO CO-a, pa ga zato i muči navedeni problem. Bit će zanimljivo čitati objašnjenja koja će davati čelni ljudi prozvanih državnih tvrtki.
I s HT-om se Vlada bavila zadnjih dana. Ili možda bolje reći sa pravima zaposlenih u HT-u jer je donijela odluku o prodaji 7 posto dionica HT-a zaposlenicima i ranije zaposlenima. "...prodaja će se provesti uz posredovanje društva HT ESOP, a cijena koja će se ponuditi na prodaju je cijena koju je strateški ulagatelj platio kod kupnje 16% dionica HT-a. Zaposlenicima i bivšim zaposlenicima ponudit će se osnovni popust od 15%, te dodatni popust koji će ovisiti o godinama radnog staža, od najviše 10%. Dionice će biti ponuđene na gotovinski otkup ili na otkup uz otplatu uz kamatnu stopu od 5 do 7%, s rokom otplate od 3 do 5 godina..."
Pored toga predviđa se i zabrana prodaje dionica u nekom roku, vjerojatno 2 godine. Zgodno je to, platiš dionice i to skuplje nego drugi zaposleni u svojim tvrtkama i onda još ne smiješ prodati....to samo mi možemo smisliti...