U jednoj riječkoj ljekarni prodat će vam 10 dekagrama obične sode bikarbone za 34 kune. Kako sam saznao, dobar dio cijene otpada na uslugu vaganja. Za tu cijenu, u običnim dućanima ćete dobiti više od 2 kilograma
Kriza je pritisnula, bijeda se uvukla u svakodnevni život. Prihodi se smanjuju, država traži sve više i gotovo bi se moglo reći da je snalažljivost temelj opstanka. Trošenje iz reduciranih kućnih budžeta svelo se na najosnovnije. Obično su to hrana i lijekovi. I baš tu najviše vrebaju prevaranti i manipulatori svih vrsta. U neimaštini su najaktivniji.
Da se razumijemo, uvijek sam smatrao da je domaće voće i povrće najbolje. Po kvaliteti, daleko iznad inozemne konkurencije. Izgleda da je ove godine i sve dobro rodilo, makar su nam prije nekoliko mjeseci govorili da domaćih marelica i bresaka gotovo da neće ni biti. A ima ih više nego ikada.
Znate, katastrofične slike nakon nevremena/tuče/hladnoće/suše su realne, ali obično se odnose na usko područje i preprodavači zbog toga redovito podižu cijene. I to izvan svih kriterija. Onda se visoke cijene zamaskiraju pod frazu „Kupujmo hrvatsko“, praćeno srcedrapateljnim frazama o potrebi očuvanja radnih mjesta. Krilatica „Kupujmo hrvatsko“ ima dobre namjere, ali ponekad se iza toga krije grabež.
Recima, većina ljudi ne zna da je glavnina maslinovog ulja u našim dućanima talijanske ili španjolske proizvodnje. (Time zasigurno ne potičemo domaću poljoprivredu.) Uz to, cijena takvog ulja u prodavaonicama preko granice je 3-4 eura po litri. Kada dobije hrvatsku naljepnicu, cijena skače (barem) za 50%. Nezasitnost po grbači sirotinje. Jeste li primijetili da strani trgovački lanci redovito podižu cijene za naše tržište? Malo lov u mutnom, a malo danak za vječno praznu državnu blagajnu.
Ni u ljekarnama nije bitno drugačije. Sve niži standard odražava se na zdravlje i glad za lijekovima sve je veća. Znate li kako se to koristi? Ima više metoda. Pri nabavci deficitarnih lijekova preko ljekarni nerijetko ćete platiti duplu cijenu (u odnosu na zemlju porijekla). Ljekarnički dodaci na cijenu ponekad su bizarni. Doživio sam da su mi za 50 komada proizvoda naplatili brojanje istog. (Novčano vas kažnjavaju što kupujete više?) Je li to namet zvan brojarina?
I da, najbolje sam sačuvao za kraj. U jednoj riječkoj ljekarni prodat će vam 10 dekagrama obične sode bikarbone za 34 kune. Kako sam saznao, dobar dio cijene otpada na uslugu vaganja. Za tu cijenu, u običnim dućanima ćete dobiti više od 2 kilograma. Neću ih ovdje imenovati, makar su možda to i zaslužili.