• Svi pokazatelji upućuju na to da ne postoji dno od kojeg bi se mogli odgurnuti prema pozitivnom rastu, već realno  postoji i tzv. "dvostruko dno" kao prijeteća opasnost

Iako smo se svi već dobrano ponadali da je kriza dotaknula „dno dna“, ipak se čini da nas očekuje još gora situacija i nestabilnost. Naime, još u vrijeme dok se kriza tek zahuktavala, pričalo se o tome kako postoji mogućnost da se kriza, kad svi pomislimo kako ide prema svojem kraju, ponovno produbi i sve krene još jednom nizbrdo...

Danas svi pokazatelji upućuju na to da ne postoji dno od kojeg bi se mogli odgurnuti prema pozitivnom rastu već realno  postoji i to tzv. "dvostruko dno" kao prijeteća opasnost.

Prvi su to osjetili ulagači trgujući na svjetskim burzama. Cijene dionica oštro su pale s obzirom da svi makroekonomski podaci ukazuju na usporavanje oporavka najvećih svjetskih gospodarstava. Najjasniji pokazatelj tomu je Dow Indeks koji je zabilježio najveći prošlotjedni gubitak u posljednja dva mjeseca na Wall Streetu.Indeks je prošloga tjedna pao 4,5 posto, na 9.686 bodova, dok je S&P 500 potonuo 5 posto, na 1.022 boda, a Nasdaq indeks 5,9 posto, na 2.091 bod.

Slabi makroekonomski podaci, ili točnije, pad na tržištu rada, utjecali su na pad cijena dionica. Prema najnovijim podacima, u lipnju je bez posla ostalo 125.000 Amerikanaca, više nego što se očekivalo za cca desetak posto jer je očekivana prognoza bila oko 110.000 radnika. Pritom su državne službe otpustile 225.000 privremeno zaposlenih, dok je u privatnom sektoru otvoreno 83.000 novih radnih mjesta, isto tako manje nego što se očekivalo jer prognoza je bila oko 112.000.

Sve nam to ukazuje da se situacija na tržištu rada ne oporavlja onolikom brzinom kako su se ulagači nadali i na čemu su bazirali svoje investicije zadnjih mjeseci, a koje su na burzi i formirale sadašnje cijene. Budući da se ne ostvaruju očekivanja investitora, jasno da mnogi, reducirajući svoju izloženost riziku, rasprodaju pozicije utječući na kretanje indeksa i cijena na burzi.

Cijene su također pale i na europskim burzama, a zbog njihovog pada i dalje je opravdan strah od pojave “recesije s dvostrukim dnom“ čija je vjerojatnost u proteklih mjeseci, prema analitičarima, narasla s 10 na 20 posto.

Podbacilo je i tržište plemenitih metala, točnije zlata, koje se smatra jednim od rijetkih sigurnih ulaganja na trenutnom nesigurnom tržištu. Nalozi za kupnju zlata ovog su mjeseca gotovo nestali te su mnogi ulagači svoja ulaganja usmjerili realizaciji značajnih dobitaka od zadnjih nekoliko mjeseci pa je tako zlato u jednom danu izgubilo 4,4 posto.

Ono što je zabrinulo ulagače je činjenica što je pravilo ulaganja u zlato da ono u vremenu nesigurnih uvjeta na tržištu služi kao najbolja “sigurna luka” za ulaganje i cijena mu u takvim vremenima raste, a sad se zbilo upravo obratno.