Velike hernije diska u adolescentskoj dobi veliki su izazov za liječenje, naročito u aktivnih sportaša.


Imam kćer staru 13 godina, koja je vrlo perspektivna odbojkašica. Na žalost prije dva mjeseca su joj, na osnovu MR-a, postavili dijagnozu diskus hernija L4-L5 (malo) i L5-S1 (puno). Liječnici su mišljenja da operacija, iako bi bila potrebna, zbog njene mladosti ne dolazi u obzir.

U posljednjem mjesecu prekinula je sa svim sportskim aktivnostima, ali bol, koji se širi u nogu (bedro) na žalost još nije prestala. Isto­vremeno radi vježbe za ja­ča­nje snage mišića oko kralje­žnice a nabavili smo i inverzijski stol. Stanje bola je promjenljivo, neki dan je bo­lje, pa je boli samo u križima, a poslije je opet boli u nozi.

Imate li kakav program koji bi mogli primjeniti za rehabilitaciju sportaša, u slu­čaju moje kćeri i koliko traje rehabilitacija?

Naime, kod tako mladih ljudi u pravilu se radi o tzv. mekanim hernijama, što će reći o migraciji mekanog di­jela diskusa u bližu okolinu. Takva stanja karakterizirana su promjenjivim simpto­mi­ma, što će reći bolovima čija se lokacija mijenja (od križa, širenja bolova u dio ili cijelu nogu), promjenjivim intenzitetom boli (postoje dani gotovo bez bolova, ali i dani sa jakom bolnošću), te lošom ili gotovo nikakvom reakcijom tijela na postojeće terapijske protokole (uklju­čivo i manualnu medicinu). Dodat­no, sam proces raz­voja i ras­ta, umanjuje našu sposob­nost predviđanja dalj­njeg ti­jeka bolesti i simpto­ma. 

U ovoj situaciji, dva su najvažnija sastojka liječenja- vrijeme i strpljenje. Spori procesi cijeljenja i adaptacije okolnih struktura na no­vonastalo stanje potrajati će mjesecima. U tom vremenu, aktivno bavljenje sportom nije preporučivo. Od terapije najvažnije je odgovarajući program vježbanja, u kombinaciji sa blagim do umjere­nim metodama trakcije, te neurodinamike ako ih tijelo dobro podnosi. Eventualno terapija laserom i pulsnim magnetnim poljem može biti od pomoći.