09.11.2013.
Njega noktiju
Sa njegom noktiju kod pasa započinje se već od prvog dana kada štene stigne u novi dom. Pri prvom posjetu veterinaru, većina vlasnika postaviti će pokoje pitanje o malim, oštrim noktićima. Nerijetko su ruke vlasnika, posebno djece, prepune tragova koje te male kandžice ostave na koži tijekom igre. Svako zdravo štene dobar dio dana provesti će u igri, pri čemu će jednako orno koristit i oštre, mliječne zube, ali i šapice.... Tako već u dobi od dva mjeseca prvi puta režemo nokte. U tu svrhu koristimo posebne škare. Nokti u štenadi su vrlo mekani, pa umjesto posebnih škara možemo koristiti i običnu grickalicu za nokte. Kada su nokti bijeli, mnogo je lakše procjeniti do kuda se smije odrezati jer je krvna žila vidljiva. No, kod crnog nokta žilu ne možemo vidjeti, pa je potrebno određeno iskustvo kako bi se dobro procijenilo koliko se smije odrezati.
Mnogi vlasnici kućnih ljubimaca to rade sami, a neki radije prepuštaju taj posao veterinarima ili groomerima. U većini slučajeva psi kod kuće nisu oduševljeni ovakvim tretmanom, a i ako vlasnik reže nokte, nema tko držati psa. Stoga se to lakše obavi kod veterinara - u dvoje. Kraćenje noktiju nije bolno, kratimo samo vrh nokta koji nije prokrvljen. Nerijetko se psi jako opiru rezanju noktiju, jer je većina pasa osjetljiva čim im se diraju šapice. Najčešće se radi o psima koji nisu navikli na postupak kraćenja noktiju, jer im se to počelo raditi tek kada su već bili odrasli.
Nokti kod odraslih pasa, za razliku od onih u štenadi, mogu biti iznimno debeli i tvrdi. Posebno je to čest slučaj kod starih pasa velikih pasmina. Tada bez pravog alata, rezanje nokta nije nimalo jednostavno. Nakon korekcije dužine nokta škarama, preporučujemo blago turpijanje nokta, naravno, ukoliko pas ima toliko strpljenja. Nakon škara, nokat ponekad ostane oštar, a turpijanjem se to značajno ublaži. Posebnu pažnju treba posvetiti noktima tzv. “petog” prsta na prednjim pa i stražnjim nogama, jer oni ne dotiču pod pri hodu, pa mogu narasti vrlo veliki i urasti u kožu.
Za većinu pasa korekciju noktiju preporučujemo obaviti svaka dva do tri mjeseca. Naravno, ovaj postupak nije neophodan baš svim psima. Psi koji su dovoljno teški da vlastitom težinom pri hodu “izbruse” nokte, nikada ih ne moraju rezati. Izbrusiti će ih u šetnji po asfaltu i betonu. Ukoliko šetaju po šumi i samo po mekšem tlu, može se dogoditi da je i većem psu potrebno korigirati dužinu nokta.
Nokti pasa i mačaka prilično su izloženi raznim oštećenjima, prvenstveno mehaničke prirode. Mačkama koje žive slobodno, zdravi nokti su neophodan alat i oružje, pa se priroda pobrinula da ih koliko - toliko zaštiti tako da ih maca može uvući. No unatoč tome i macama se ponekad događa da u borbama sa drugim macama izgube cijeli nokat ili dođe do njegove frakture.
Mace upotrebljavaju i nokat na tzv. petom prstu prednje noge, dok je kod pasa ta funkcija davno izostala. Upravo na tom noktu su kod pasa najčešći lomovi, jer psi jednostavno "zapnu" njime o neku prepreku. Tada se može razviti traumatska upala nokta koja je vrlo česta kod pasa, dok se kod mačaka rijetko sreće. Psi obično povrijede upravo taj nokat koji je smješten više od ostalih neovisno o tome da li se nalazi na stražnjoj ili prednjoj nozi. Nokat obično pukne na samom spoju s kožom. Takav slomljeni nokat potrebno je odrezati na mjestu frakture i poviti na nekoliko sati.
Izdvojeni članci
Sezonska kuhinja
Kuglof od jabuka i bundeve
Od ove dvije kraljice jeseni napravite sočni kuglof koji odlično paše uz ovo promjenjivo vrijeme vani
Sezonska kuhinja
Brownie od rogača
Rogač (Ceratonia siliqua, L.) je zimzelena voćka iz porodice mahunarki koja raste kao samoniklo stablo, a potječe iz Sirije i Palestine. Ime mu dolazi od grčke riječi keras, što znači rog (zbog oblika mahune)
Sezonska kuhinja
Preokrenuti bezglutenski tart od kupusa i mrkve
Evo kako možete pripremiti jednostavan zdravi tart koji je prikladan i za one osjetljive na gluten