U prošlosti se nije pridavalo mnogo pažnje oboljenjima zubiju kod pasa i mačaka, no u posljednjih desetak godina došlo je do velike ekspanzije znanja na tom području. Dijagnoza i terapija dentalnih bolesti prepušteni su veterinarima no preventivu oboljenja dobrim dijelom nastojimo prenijeti na vlasnike kućnih ljubimaca. Sastoji se od preventivnog čišćenja zubiju i prepoznavanja problema sa zubima u početnoj fazi bolesti. Psi i mace prvo dobiju mliječne zube. Stalni zubi počinju nicati nakon 12 tjedana starosti što ovisi o pasmini psa ili mace, njihovoj veličini te općem zdravstvenom stanju. Općenito možemo reći da kod velikih pasa stalni zubi izlaze nešto ranije nego kod patuljastih pasmina, kod ženki će nići nešto ranije nego kod mužjaka, a što se tiče sezone koćenja, ljetni štenci početi će dobivati stalne zubiće ranije od onih zimskih. No ovo su pravila kod kojih su iznimke česte. Erupcija stalnih zubiju trebala bi biti kompletna kada je pas star između 10 i 12 mjeseci. Elongacija korijena stalnih zuba nastavlja se do 15 mjeseci starosti, a zub je potpuno ukorijenjen u starosti od 24 mjeseca. To bi značilo da njega zubiju započinje već u dobi od 3 mjeseca kada stalni zubi počinju izbijati. Važno je da već u toj dobi naviknete vašeg kućnog ljubimca na održavanje oralne higijene. Ista je stvar kao sa rezanjem noktiju, čupanjem dlaka iz ušiju i ostalim stvarima koje vaš ljubimac mora povremeno potrpiti za svoje dobro. Idealno je da naviknete psa (macu malo teže), da mu svakodnevno četkate zube. To se posebno odnosi na pse patuljastih pasmina koji su posebno skloni stvaranju plaka i zubnog kamenca. Preporučujem da sa pranjem zubiju započne kada su svi zubi zdravi i dok nema upalnih procesa na desnima jer tada četkanje nije neugodno. Danas su na tržištu na raspolaganju i kalodonti za kućne ljubimce, no nema stvarne potrebe za time. Dovoljno je četkanje mekom četkicom (dobra će biti i vaša stara) kako biste spriječili taloženje plaka. Na ovaj način nećete uspjeti u potpunosti spriječiti nastanak kamenca, ali ćete sigurno sačuvati zdravije desni i odložiti čišćenje kamenca u općoj anesteziji za koju godinu. Kada se radi o starijem psu kojem ste kod veterinara uredili zube, također se preporučuje da započnete sa pranjem zubiju. Ukoliko ne ide sa četkicom, možete barem dva puta tjedno istrljati zubiće običnom gazom. Ne treba se bojati ako pritom gaza postane krvava, jer su kod takvih pasa desni u pravilu upaljene. Krvava gaza samo znači da ste doista protrljali kako treba. Nekooperativni psi i mace su druga priča. Vlasnici sami najbolje znaju što mogu, a što ne sa svojim ljubimcem. No počne li se sa čišćenjem od malena, sigurno je da neće biti problema. Kada naviknete vašeg ljubimca da mu redovito pregledavate zube, pravovremeno ćete uočiti i svaku promjenu na zubu ili zubnom mesu.
Gusta juha od bundeve nezaobilazno je jesensko jelo gotovo svakog kućanstva, a kada bundevi dodate i leću, dobijete ukusan, hranjiv, kremasti, vege obrok prepun proteina i vlakana
Rogač (Ceratonia siliqua, L.) je zimzelena voćka iz porodice mahunarki koja raste kao samoniklo stablo, a potječe iz Sirije i Palestine. Ime mu dolazi od grčke riječi keras, što znači rog (zbog oblika mahune)
Zbog visokog sadržaja škroba, od kestena se može dobiti brašno koje prirodno ne sadrži gluten pa ga možete koristiti u bezglutenskim kolačima, palačinkama, kruhu ili pecivima. Može se koristiti i za pripremu tagliatella, njoka ili palente.
Škurinje - daje se u najam stan (2S + DB). U blizini autobusa, trgovina, ambulante, apoteke i ostalih bitnih sadržaja. Stan se nalazi u stambenoj zgradi na drugom ...