U medijima se već duže vrijeme spominju nogometni klub Hajduk iz Splita, njegova privatizacija i upis, odnosno prodaja dionica javnosti…
Budući da je Vlada na temelju Zakona o športu sva potraživanja države prema Hajduku u posljednjih 12 godina u iznosu od 139,82 milijuna kuna prenijela na grad Split, koji bi ih trebao zamijeniti za vlasnički udjel u s.d.d. Hajduk, Grad Split će postati i većinski vlasnik kluba tj. sportskog dioničkog društva Hajduk.
U prvom krugu upisa dionica Hajduka, pravo upisa imao je samo Grad Split koji je kupio 20 tisuća dionica za milijun kuna. Od ovog ponedjeljka, 18. kolovoza, počinje drugi krug upisa dionica koji će trajati do 1. rujna i u njemu mogu sudjelovati samo članovi Hajduka. Cijena jedne dionice je 500 kuna, a u drugom krugu svaki član može upisati najviše deset dionica. Upis dionica se vrši u poslovnicama Splitske banke koja nudi i kredite za kupnju dionica.
U zadnjem krugu će dionice moći kupiti svi koji to žele.
Hajdukovim primjerom je počela pretvorba hrvatskih sportskih klubova iz udruga, oblika u kojem su do sada djelovali, u sportska dionička društva, što će dobiti puni smisao samo pod uvjetom da dionice budu uvrštene na burzu.
Ovo društvo će imati kao i svako drugo dioničko društvo obveze o izvještavanju javnosti, dioničara, investitora, regulatora čime će djelovanje društva postati više transparentno nego je to bio slučaj do sada. Djelovanje u obliku dioničkog društva nije garancija da će se ostvariti dobit, niti da će biti dividende, ali ranije navedene prednosti o transparentnosti poslovanja u svakom slučaju stoje.
Po sadašnjem zakonu sportska dionička društva koja ispunjavaju odredbe za uvrštenje u JDD kotaciju moraju se uvrstiti na burzu. Kako novi Zakon o tržištu kapitala predviđa ukidanje JDD kotacije, sva dionička društva, pa i sportska, sama će odlučivati o svom uvrštavanju na burzu.
Zbog specifičnosti djelatnosti, sudjelovanja u sportskim natjecanjima, za sportska dionička društva postoje i neke dodatne obveza i ograničenja u odnosu na ostala društva. Širi je krug ograničenja tko može biti član uprave i nadzornog odbora, za stjecanje više od 25 posto dionica (izravno, neizravno ili preko povezanih osoba) nužno je odobrenje Povjerenstva za profesionalne sportske klubove, a pri prijenosu dionica također postoje dodatna ograničenja u odnosu na “ostala“ dionička društva. U roku od osam dana Povjerenstvu treba poslati obavijest o svakom stjecanju dionica kojim dioničar stječe više od 5 posto temeljnog kapitala, kao i svako daljnje stjecanje dionica kojim se udio povećava. Ista osoba ne može istodobno imati određen postotak dionica u različitim klubovima u istom sportu, a dionice ne mogu posjedovati ni osobe čiji poslovi i djelatnosti mogu neposredno utjecati na sustav natjecanja u odgovarajućem sportu (sportaši, suci, menadžeri, osobe povezane sa sportskim kladionicama...).
Prema neslužbenim informacijama, Hajduk bi se trebao uvrstiti na burzu, što ima naravno i najviše smisla radi ranije navedenih razloga, ali i zato jer niti Vladi sigurno nije svejedno kako će proći prva privatizacija sportskog kluba u RH, stoga je za očekivati da i od strane države ide potpora, da ne kažem neku težu riječ u pravcu burzovne kotacije.