21.07.2005.
Nokti
Bolesti noktiju su po učestalosti u pasa i mačaka srećom relativno rijetke, no ukoliko se jave obično zahtijevaju dugotrajno liječenje. Sa promjenama može biti zahvaćen sam nokat, koji je onda nenormalnog izgleda (onychia) ili i koža uz korijen nokta (paronychia). Područje oko korijena nokta je tada edematozno i eritematozno, mogu se ponekad vidjeti i male erozije ili ulcere ovisno o uzroku nastalih promjena. Sva upalna stanja noktiju su obično praćena sa šepanjem što je ponekad i prvi znak koji vlasnici ljubimca primjete.
U ovim ljetnim mjesecima kada su livade i parkovi puni suhih travki uvijek savjetujem vlasnicima da svojem kućnom ljubimcu svakodnevno pregledavaju šapice jer se može desiti da se takva suha travka upikne u kožu, najčešće između prstiju i onda nastaju problemi. Vlasnici primijete da njihov ljubimac pojačano liže šapu i to samo na jednom mjestu i na tom mjestu se obično pojavi jedna oteklina koja je bolna, odnosno fistula koja je izazvana stranim tijelom, a vrlo često, pas počne i šepati i to je znak da nešto sa šapom nije u redu. Što je vaš kućni ljubimac dlakaviji i pažnja pregledu šapica mora biti detaljnija. Šapicu treba pregledati kompletnu tako da pregledamo i mekuši i prepipamo svaki pojedini prst. U svakodnevnoj šetnji i igri šapice vašeg ljubimca su izložene raznim povredama jer ne smijemo smetnuti sa uma da naš ljubimac ipak hoda bosonog. Isto tako vrlo je važna i redovita njega noktiju, odnosno redovito skraćivanje ukoliko je to potrebno. Kod velikih pasmina šišanje noktiju često i nije potrebno pogotovo ako se pas kreće po tvrdom terenu pa ih sam dovoljno troši. U svakom slučaju kod posjete vašem veterinaru uvijek mu skrenite pažnju na nokte vašeg ljubimca te će vam on najbolje reći koliko često se nokti moraju šišati.
Predugi nokti su izloženi često mehaničkim povredama i lomovima. Obično takva povreda nastane samo na jednom noktu i to najčešće na onom malo postranom prvom prstu.
Osim mehaničkih povreda, nokti su izloženi i bakterijskim ili gljivičnim infekcijama, kada se promjene vide najviše na koži uz sam korijen nokta. Takve bolesti noktiju zahtijevaju dugotrajno liječenje antibioticima ili antimikoticima. Često su promjene na koži prstiju i noktima i samo znak neke druge sistemske bolesti kao što su alergije, (alergijski, a i pododermatitis), demodikoze u kroničnom obliku, lišmanijoze, a i autoimunih bolesti poput pemhphigusa ili lupusa, a u starijih pasa moguće su i neoplazije.
Izdvojeni članci
Sezonska kuhinja
Tagliatelle od kestena
Zbog visokog sadržaja škroba, od kestena se može dobiti brašno koje prirodno ne sadrži gluten pa ga možete koristiti u bezglutenskim kolačima, palačinkama, kruhu ili pecivima. Može se koristiti i za pripremu tagliatella, njoka ili palente.
Sezonska kuhinja
Juha od bundeve i leće
Gusta juha od bundeve nezaobilazno je jesensko jelo gotovo svakog kućanstva, a kada bundevi dodate i leću, dobijete ukusan, hranjiv, kremasti, vege obrok prepun proteina i vlakana
Sezonska kuhinja
Kuglof od jabuka i bundeve
Od ove dvije kraljice jeseni napravite sočni kuglof koji odlično paše uz ovo promjenjivo vrijeme vani