Usprkos silnoj negativnoj propagandi, boravak na suncu ne predstavlja ulaznicu za rak. Prema rezultatima više istraživanja, razumno izlaganje zapravo smanjuje rizik od raka


Ovi neuobičajeno lijepi dani mame u šetnje, ali možda nekima stvaraju i brigu. Ozonske rupe i rak kože uvijek su u fokusu javnosti. Ma, već sam otupio na konstantne i frekventne vijesti o povezanosti između izlaganja suncu i kožnog melanoma. Zapravo, možda je takvo razmišljanje stvar prošlosti.

Istina je, pojavnost kožnog melanoma konstantno raste, barem zadnjih tridesetak godina. Međutim, izgleda da to nije zbog izlaganja suncu, već zbog promjena u klasifikaciji. Vrlo sitne benigne lezije nekada se nisu svrstavale pod melanome, a danas su to melanomi prvog stupnja. Tako preko noći brojke odlete u nebo, makar se ništa bitno nije izmijenilo. Čak ni smrtnost od ove bolesti već godinama ne varira puno (2-3 slučaja na 100.000 ljudi godišnje). Jedino što će se preventivne preporuke morati ponešto izmijeniti.

Usprkos silnoj negativnoj propagandi, boravak na suncu ne predstavlja ulaznicu za rak. Prema rezultatima više istraživanja, razumno izlaganje zapravo smanjuje rizik od raka. Čak je utvrđeno da duži boravak na suncu još više smanjuje rizik.

Interesantno je da se porast oboljelih javlja među radnicima koji rade u zatvorenom prostoru, makar je njihova izloženost 3-9 puta manja od onih koji rade vani. Evo i objašnjenja… Dvije su osnovne vrste UV-zraka. UVB je zaslužan za produkciju vitamina D, dok UVA penetrira dublje u kožu i može, pod određenim okolnostima, izazvati maligne promjene. Kako jedino UVA zrake prodiru kroz prozorsko staklo, manjak vitamina D kod kontinuiranog boravka u zatvorenom prostoru prilično je očekivan. Istraživači zaključuju da boravak na suncu ima protektivni efekt, a vitamin D je jedan od najsnažnijih prirodnih zaštitnika od raka (djeluje na samouništenje mutiranih stanica, reducira širenje postojećeg raka i sl.). To ne važi samo za kožu, već i za pluća, gušteraču te neke druge tjelesne lokacije. Adekvatan nivo ovog vitamina smanjuje incidenciju raka i do 60%.

Prema starom naputku, povremeno i ne predugo izlaganje ruku i lica sasvim je dovoljno po pitanju vitamina D. Sada znamo da nije. Pojam „dovoljnog izlaganja“ ovisi o mnogo faktora (boja kože, dio dana, godišnje doba, nadmorska visina, životna dob…). Kao generalno pravilo, treba što više boraviti na suncu, ali tako da ne izgorite. Najjača aktivnost protektivnog UVB je sredinom dana (za razliku od UVA zračenja, koje je podjednako, bez obzira na dio dana), kada će vitaminsko „tankanje“ najkraće potrajati, 15-20 minuta. Kada je sunce bliže horizontu, UVB je u velikoj mjeri filtriran, što nam baš ne ide na ruku. Vrlo je važno napomenuti da sredstva za sunčanje blokiranju produkciju vitamina D. Drugim riječima, obilno i kontinuirano nanošenje pokvarit će puno toga, iako sam svjestan da je to ponekad nužno zlo.