Prije nešto manje od dvije godine kad smo jednom analizirali strukturu raspodjele imovine koja je uložena u otvorene investicijske fondove, konstatirali smo primjetan trend prelijevanja imovine iz novčanih fondova koji su do tada bili najzastupljeniji, u korist dioničkih i uravnoteženih fondova, koji su sve više dobivali na težini kao oni čija se imovina povećava brže od novčanih.
Razlog jer bio jednostavan... ulagači su sukladno trendovima na tržištu kapitala, željeli ostvarivati više prinose od nekoliko postotaka godišnje, koliko je to bilo uobičajeno u novčanim fondovima i bili su spremni prihvatiti i veći rizik. U godinu-dvije struktura uložene imovine u fondovskoj industriji se promijenila na način da je umjesto 50-tak posto koliko je bilo u novčanim, a svega 10-tak posto u dioničkim fondovima, situacija bila takva da je u dioničkim fondovima u nekim trenucima bilo oko 50% fondovske imovine.
Međutim ako pogledamo imovinu od 4,9 milijardi kuna u novčanim fondovima na 30.06. ove godine, koja je za 20 posto veća nego što je u tim fondovima bilo krajem prošle godine, a i najveći fond je iz skupine novčanih investicijskih fondova, onda postaje očigledno da se trend opet promijenio ponovno ( što i ne treba čuditi obzirom na stanje na tržištu dionica zadnjih nekoliko mjeseci) u korist novčanih fondova.
Neizvjesnost na dioničkom tržištu rezultirala je prelijevanjem sredstava iz dioničkih i uravnoteženih fondova u novčane, pa je u posljednja tri mjeseca najveći fond hrvatske fondovske industrije novčani ZB plus s imovinom od 2,6 milijardi kuna, što je milijardu kuna više nego krajem prošle godine.
Očito su se u fokus vratili novčani fondovi kao sigurno utočište i trenutno imaju imovinu za 20 posto veću nego 31.12.2007.g.
Lani se više od 9,5 milijardi kuna svježeg kapitala slilo u investicijske fondove, a u prvoj polovini ove godine povučeno je iz njih gotovo 7 milijardi kuna. Dakle, osim što dolazi do preraspodjele iz rizičnijih dioničkih fondova u manje rizične novčane, ukupna masa imovine koja je uložena u otvorene fondove se smanjila na razinu koja jest nešto veća nego godinu ranije, ali se impresivni prošlogodišnji rast uložene imovine u otvorene fondove jednim velikim dijelom i istopio. No, s druge strane, povećana je štednja građana, što ukazuje da ulagači drže novac u bankama dok se na stabilizira situacija na burzi.
Nadajmo se samo da će se ta stabilizacija i povratak povjerenja u tržište kapitala uskoro i dogoditi...
11.08.2008.