- Ovo najnovije zaduženje izazvalo je niz nezadovoljstava i negativnih mišljenja u javnosti, čak i pravi revolt kod nekih građana...
Ministarstvo financija prošli je tjedan izdalo obveznice vrijedne 1,5 milijardi kuna s fiksnom kamatom od 6,75 posto, dok su obveznice teške 650 milijuna eura u kunskoj protuvrijednosti izdane uz kamatu od 6,5 posto.
Budući da su obje obveznice druga tranša već postojećih izdanja, dospijevaju za nešto manje od deset godina - 5. ožujka 2020. godine.
Navedene obveznice Ministarstva financija ovaj tjedan se uvrštavaju u službeno tržište Zagrebačke burze.
Vlada je prošli tjedan priopćila da će se zaduženjem financirati tekuće obveze proračuna i refinancirati obveze koje dospijevaju u idućem razdoblju, a ministar financija Ivan Šuker tada je istaknuo da novo izdanje obveznica Hrvatskoj osigurava financijsku stabilnost koja je potrebna za provedbu reformi.
Ovo najnovije zaduženje izazvalo je niz nezadovoljstava i negativnih mišljenja u javnosti, čak i pravi revolt kod nekih građana... Tako je i Facebook postao mjesto iskazivanja revolta osnivanjem grupe koja se protivi takvom zaduživanju. Grupi je dobila ime 'Hrvati protiv novih zaduživanja – E nećete više bando lopovska! ', a ovo je već drugi put da se putem interneta iskazuje nezadovoljstvo političkim odlukama Vlade Republike Hrvatske korištenjem termina 'bando lopovska'.
Grupa je u jedan dan prikupila preko 1400 članova koji su nezadovoljni zaduživanjem ministra Šukera za novih skoro 15 milijardi kuna, koja je i predsjednik Republike okarakterizirao kao 'loša'.
U opoziciji koja ovakve situacije naravno koristi za vlastitu političku promociju tvrde da su nova zaduženja nazvali tolika da bi za otplatu dugova svaki Hrvat trebao besplatno raditi sljedećih 5 godina.
Budući da Vlada izdaje i jedno izdanje dolarskih obveznica koje se prodaju na USA tržištu, prednost dvaju domaćih izdanja obveznica jest to što će primjerice kamate ići u prihod mirovinskim fondovima koji su sudjelovali u izdanju, ali postoji i negativna strana cijele priče, naime svu likvidnost koju je u sustav ubacio HNB svojim monetarnim mjerama opet je povukla iz sustava država a time će se opet odgoditi pad kamatnih stopa koji bi pozitivno djelovao kao poticaj oporavku gospodarstva.