Novost je u izgledu energetskog certifikata gdje se na naslovnici dokumenta potpisuju sve tri struke: građevinska, elektrotehnička i strojarska.


Donesen je novi Pravilnik o energetskom pregledu zgrade i energetskom certificiranju (NN 48/14), kojim su odvojene zgrade od građe­vina (građevine, kao što su javna rasvjeta, izvode se pre­ma starom Pravilniku).

Nekoliko je noviteta na predmetnom području. Pri­je svega za nove objekte (oni koji idu na tehnički pregled) je potrebno izraditi izvješće o energetskom pregledu. Ut­vrđuje se i uspoređuje iz­­građenost zgrade u skladu sa glavnim projektom, pi­sanom izjavom izvođača ra­do­va, završnim izvješćem nadzornog inženjera, te vi­zu­al­nim pregledom zgrade. Ukoliko nešto od navedenog nije izvedeno i usklađeno potrebno je provesti postupak energetskog pregleda.

Novost je u izgledu energetskog certifikata gdje se na naslovnici dokumenta pot­pi­suju sve tri struke: gra­đe­vin­ska, elektrotehnička i stro­jarska.

Također su pojašnjene obveze naručitelja energetskog pregleda, pa ih kratko navodimo:
- Podaci o potrošnji energenata i vode u protekle tri godine
- Tehnička dokumenta­cija zgrade i ugrađene op­reme
- Izvješća o prethodno provedenim pregledima
- Izvješća o redovitim pregledima i servisima sus­tava grijanja i sustava hla­đenja ili klimatizacije
- Izvješća o redovitim pregledima i servisima os­talih tehničkih sustava
- Slobodan pristup svim dijelovima zgrade
- Razgovor sa osobljem u svrhu ocjene načina koriš­tenja i gospodarenja ener­gijom

Opskrbljivač energijom i vodom dužan je podatke o opskrbi, a koje zatraži inve­stitor ili vlasnik, bez nak­nade dostaviti u roku od 15 dana od zaprimanja zah­tjeva.

Korisnik zgrade ili gra­đe­vinske cjeline (ne mora biti vlasnik) dužan je omo­gućiti slobodan pristup ov­laštenim osobama. Energetski certi­fi­kati i izvješća podliježu neovisnoj kontroli koja se pro­vodi na način utvrđen po­sebnim propisom.