Novost je u izgledu energetskog certifikata gdje se na naslovnici dokumenta potpisuju sve tri struke: građevinska, elektrotehnička i strojarska.
Donesen je novi Pravilnik o energetskom pregledu zgrade i energetskom certificiranju (NN 48/14), kojim su odvojene zgrade od građevina (građevine, kao što su javna rasvjeta, izvode se prema starom Pravilniku).
Nekoliko je noviteta na predmetnom području. Prije svega za nove objekte (oni koji idu na tehnički pregled) je potrebno izraditi izvješće o energetskom pregledu. Utvrđuje se i uspoređuje izgrađenost zgrade u skladu sa glavnim projektom, pisanom izjavom izvođača radova, završnim izvješćem nadzornog inženjera, te vizualnim pregledom zgrade. Ukoliko nešto od navedenog nije izvedeno i usklađeno potrebno je provesti postupak energetskog pregleda.
Novost je u izgledu energetskog certifikata gdje se na naslovnici dokumenta potpisuju sve tri struke: građevinska, elektrotehnička i strojarska.
Također su pojašnjene obveze naručitelja energetskog pregleda, pa ih kratko navodimo:
- Podaci o potrošnji energenata i vode u protekle tri godine
- Tehnička dokumentacija zgrade i ugrađene opreme
- Izvješća o prethodno provedenim pregledima
- Izvješća o redovitim pregledima i servisima sustava grijanja i sustava hlađenja ili klimatizacije
- Izvješća o redovitim pregledima i servisima ostalih tehničkih sustava
- Slobodan pristup svim dijelovima zgrade
- Razgovor sa osobljem u svrhu ocjene načina korištenja i gospodarenja energijom
Opskrbljivač energijom i vodom dužan je podatke o opskrbi, a koje zatraži investitor ili vlasnik, bez naknade dostaviti u roku od 15 dana od zaprimanja zahtjeva.
Korisnik zgrade ili građevinske cjeline (ne mora biti vlasnik) dužan je omogućiti slobodan pristup ovlaštenim osobama. Energetski certifikati i izvješća podliježu neovisnoj kontroli koja se provodi na način utvrđen posebnim propisom.