- U 6. mjesecu ove godine donesen je novi pravilnik po kojem je mikročipiranje obavezno za sve pse
15. listopada 2003. Ministarstvo poljoprivrede i šumarstva donijelo je Pravilnik o označavanju pasa. Još tada uvedeno je označavanje pasa mikročipom koje je obvezno za sve pse koji su oštenjeni od 30. 10.2004. nadalje.
U 6. mjesecu ove godine donesen je novi pravilnik po kojem je mikročipiranje obavezno za sve pse.
Između ostalog pravilnik kaže da psi moraju biti označeni mikročipom najkasnije 90 dana od dana štenjenja te da svi psi koji već nisu označeni čipom, moraju biti čipirani do 30.6.2011.
Mikročip mogu aplicirati samo doktori veterinarske medicine i to u ovlaštenim veterinarskim organizacijama kao i u veterinarskim ambulantama privatne prakse koje su ovlaštene za cijepljenje pasa protiv bjesnoće. Mikročip je veličine zrna riže, a ugrađuje se u potkožje s lijeve strane u središnje područje vrata.
Čip se ugrađuje samo jednom, tako da se radi o jednokratnom trošku. Ovom metodom vaš ljubimac dobiva svojevrstan "matični broj" - nepogrešivu identifikaciju. Igle kojima se ugrađuje mikročip vrlo su oštre, načinjene pod određenim kutem tako da zahvat neće biti bolan za vašeg ljubimca - pouzročit će isti stupanj neugode kao bilo koja druga potkožna injekcija.
Važno je naglasiti da od 1. 01. 2004. u zemlje članice Europske unije mogu i putovati samo mikročipom označeni psi koji su ujedno cijepljeni protiv bjesnoće. U tu svrhu odnedavno imamo i putovnice, a certifikat koji smo prije izdavali, više nije potreban.
Jedna od stvari koja često uznemiri vlasnike pasa jest debljina igle kojom se vrši ugradnja čipa. Morate znati da je čip nešto veći od zrna riže, pa je onda jasno da igla mora imati odgovarajući promjer.
Posebno teško to pada vlasnicima psića malih pasmina kad ih moraju čipirati već u dobi od 3 mjeseca. Nemojte misliti da ne pada teško i nama veterinarima, no što se mora-mora se. No važno je znati da je ta antipatična igla vrlo, vrlo oštra tako da vrlo brzo i lako sklizne kroz kožu. Slično je onome kad se proteže vrlo oštrim žiletom - u tom trenutku ne osjetite ništa, već znate da ste se porezali tek kad vidite krv. O temperamentu psa ovisi kako će podnijeti čipiranje. Tako neki psi reagiraju cviležom i lavežom čim ih postavite u stav za čipiranje, dok se drugi uopće ne pomaknu tijekom cijelog zahvata.
Veterinar će za svakog psa individualno procijeniti treba li ga držati, koliko snažno i je li bolje da su vlasnici kraj psa ili u čekaonici. Naime, neki su psi iznenađujuće "pristojni" kad njihovi najmiliji ostanu iza zatvorenih vrata (to su oni koji se penju na vlasnike kao majmunčići).
Nakon čipiranja lijevu stranu vrata bolje je dan, dva ne češkati, a ako se na mjestu ugradnje čipa pojavi krastica pustite je da sama otpadne. Kod nekih pasa koji imaju viška kože kao što su mastifi, shar pei i sl. čip će se vrlo vjerojatno (sila teže) spustiti nešto niže od onog mjesta na koje smo ga stavili, ali to neće stvarati nikakve probleme pa vas ne treba zabrinjavati. Cijela procedura stavljanja čipa traje 3 sekunde.
Od cijepljenja protiv bjesnoće do putovanja u inozemstvo mora proteći 15 dana, pa imajte i to na umu. Ako vašem ljubimcu rok za cijepljenje istječe upravo u vrijeme puta, radije cijepljenje obavite 2 tjedna ranije.
Još jedna novost u spomenutom pravilniku jest da će vas veterinar pitati broj osobne i OIB prilikom cijepljenja psa, pa nije loše da ta dva broja pripremite na jednom papiriću.
I da naglasim - vrijednost čipa postaje neprocjenjiva kad na ulici nađemo psa koji ima čip pomoću kojeg možemo odmah pronaći vlasnika.