06.09.2007.
O bjelančevinama otvoreno
Snažno izražen obrambeni stav zbog gutanja velike količine bjelančevina nije ništa neuobičajno. ZAR BJELANČEVINE NISU POTREBNE ZA ZDRAV ŽIVOT? Kada mesožderu govorite o vegetarijanstvu i prednostima života bez kobasica i odrezaka, neobično će vas odmjeravati, ČUDEĆI SE DA UOPĆE ŽIVITE. Maltretirate li i djecu suludim dijetama? Odakle vam snaga? HRANA ZA MOZAK?
Najviše informacija o bjelančevinama i njihovim (navodno) visokim vrijednostima dolazi u javnost od tzv. SPECIJALNIH INTERESNIH SKUPINA. Tu prvenstveno mislim na mesnu i mliječnu industriju. Da li je onda čudno ako prosječan potrošač misli da je jelovnik sastavljen od mesa, jaja, mlijeka i sira više nego poželjan? Naravno, prvenstveno treba razdvojiti propagandu od činjenica.
Organizam treba bjelančevine iz 2 razloga: za rast i obnovu tkiva. Usprkos nekim predrasudama, bjelančevine NISU POTREBNE za mišićnu energiju, povećanu aktivnost ili kao izvor energije. Priroda je to idealno zamislila. Količina proteina u majčinom mlijeku SMANJUJE SE paralelno s usporavanjem dječjeg rasta. (Zanimljivo je primijetiti da je udio proteina u majčinom mlijeku mnogo manji nego kod standardne prehrane, koju danas stručnjaci preporučuju.) Kakav je onda smisao visokoproteinske hrane kasnije u životu? Ukratko, nikakav.
Dakle, obnova tkiva i zamjena mrtvih stanica nemoguća je bez bjelančevina. Međutim, količina degeneriranih ili mrtvih stanica direktno je povezana sa stupnjem TJELESNE ZATROVANOSTI. (Na to sami utječemo-načinom života, prehranom i sl.) Manje otrova znači da će i potrebe za proteinima biti manje. Vidjet ćemo da to i nije tako nevažno.
Bjelančevine nisu dobar izvor energije i koriste se u tu svrhu samo kod visokog unosa ili ako ugljikohidrati nisu na raspolaganju. TO JE KOMPLICIRANI PROCES S PUNO OTPADNIH SPOJEVA DUŠIKA ("nečista energija"), što dodatno opterećuje jetra, bubrege i druge organe. Znate li da proteinski dodaci za "skladno" tijelo zapravo rade pravi dar-mar u tijelu? Velika količina novog dušika ruši ravnotežu, a dolazi i do gubitka važnih hranjivih tvari. Ništa čudno, PROTEINSKI DODACI SU MRTVA HRANA (sojin prah, jaja u prahu, kravlje mlijeko u prahu...), u kojoj je sva vrijednost UNIŠTENA još prije pakiranja. Jaja u prahu dovode do začepljenosti, sojin prah onemogućava absorpciju nekih aminokiselina, a mlijeko u prahu znači i gomilanje sluzi. Općenito, prekomjerni unos proteina je štetan. Tako se višak dušika taloži u mišićima kao kinotoksin i uzrokuje KRONIČNI UMOR. Sumnja se i na VEZU PROTEINSKIH VIŠKOVA S ALERGIJAMA. Simptomi artritisa obično se povlače pri prehrani s vrlo malo bjelančevina. Optimalni unos? U svakom slučaju, ne više od 20-30g dnevno za odraslu osobu, odnosno MANJE OD POLOVICE prosječnog unosa u razvijenim zemljama. Bolesti zbog VIŠKA bjelančevina vrlo su česte, a zbog MANJKA iznimno rijetke.
Osim iz hrane, tijelo sintetizira upotrebive bjelančevine i iz proteinskog otpada. Konačni produkt prerade bjelančevina su aminokiseline, koje zatim kruže u krvnom i limfnom sustavu. Ovakav svojevrsni aminokiselinski bazen po potrebi se dopunjava zalihama iz jetre, ali i iz drugih stanica. Pohrana viškova vrši se na istim lokacijama. Od 23 aminokiseline, 8 je esencijalnih, odnosno njih možemo dobiti samo iz hrane. Zbog toga, kompletne bjelančevine (sa svih 8 esencijalnih aminokiselina) iz mesa ili jaja uopće nisu potrebne. POGOTOVO NISU POTREBNE U SVAKOM OBROKU. 50% toplinski obrađenih bjelančevina tijelo uopće ne može iskoristiti. Bojim se da je njihova uloga sve prije nego dobra.
Izdvojeni članci
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?