Povratnica sam iz Italije. Bavim se video produkcijom. Želim se vratiti u rodni Zadar i tamo u obiteljskoj konobi, koja će biti moje vlasništvo, otvoriti video studio. Tvrtka, za koju sam snimala neko vrijeme u Milanu, a bavi se distribucijom profesionalne video opreme, otvora novi d.o.o. za Hrvatsku i žele da ja budem predstavnik, direktor ili prokurist nove tvrtke. Tako bih ja uz svoju umjetničko-tehničku djelatnost bila u prilici i koristiti istu opremu, cijeli prostor bi postao jedan prodajno-izložbeni salon. Mogu li ja za svoju djelatnost (snimanje produkcija) otvoriti obrt, registriran na mene, a uz to biti direktorica nove firme u istom prostoru (konobi)? Kako to pravno riješiti? Je li moguće imati dva poslovna subjekta u istom prostoru s tim da je jedan obrt, a drugi d.o.o.? Je li bolje da i ja otvorim d.o.o. umjesto obrta, koje su razlike? Dobiva li novi obrt kakav poticaj od države, u kojem iznosu i koji su uvjeti?
Svoj obrt video studio možete otvoriti u navedenom prostoru, ako je u Vašem vlasništvu ili uzet u zakup s tim da isti mora udovoljavati posebnim propisima kojima se uređuje graditeljstvo. Vezano za obavljanje djelatnosti distribucije video opreme kao veleprodaje putem nove tvrtke d.o.o. u istom prostoru, načelno smatramo da je i to moguće s tim da bi ipak dio tog prostora trebalo prilagoditi tim namjenama uz određene zahvate jer je za obavljanje djelatnosti veleprodaje potrebno imati određeni prostor ili skladište osim ako se ona obavlja u tranzitu.
Uputno je da se za detaljnije informacije o tome obratite i nadležnom županijskom tijelu. Kao vlasnica obrta možete biti direktorica navedene tvrtke d.o.o., kao i njena zaposlenica, jer to nije od utjecaja za otvaranje vlastitog obrta. Na pitanje da li je bolje otvoriti d.o.o. ili obrt nije moguće precizno odgovoriti jer to ovisi o nizu okolnosti. Između ova dva oblika djelatnosti postoje razlike. Tako je npr. za registraciju d.o.o.-a potreban temeljni kapital od 25.000 kn uz troškove osnivanja koji su iznad 5.000 kn, dok za osnivanje obrta nije potreban temeljni kapital, a troškovi njegova osnivanja su ispod 1.000 kn.
Odgovornost za obveze u poslovanju kod d.o.o.-a se kreće do visine temeljnog kapitala dok za obveze obrta vlasnik odgovara svom svojom imovinom. Postoje i druge razlike kao npr. d.o.o. plaća porez na dobit po jedinstvenoj stopi od 20% dok obrt plaća porez na dohodak po različitim poreznim stopama od 12 do 40% ovisno o visini dohotka. Bitne razlike postoje i kod plaćanja PDV-a jer d.o.o. ovaj porez obračunava i plaća prema fakturiranoj realizaciji tj. prema izlaznim i ulaznim računima bez obzira da li su i plaćeni, dok obrt ovaj porez obračunava i plaća prema naplaćenoj realizaciji odnosno prema izlaznim i ulaznim računima koji su i plaćeni. Na pitanje poticaja kod otvaranja novog obrta odgovaramo da isti nisu propisani te po tom pitanju ne postoji razlika između d.o.o.-a ili obrta.