09.08.2007.
Očna leća
Leća oka nomalno je potpuno prozirna, u njoj nema krvnih sudova. Sastoji se od jezgre oko koje se nalazi kortex leće, a na površini je kapsula. Na kapsulu leće pričvršćeni su ligamenti koji cijelu leću drže učvršćenu na njenoj poziciji u oku. Leća psa u jednakoj je mjeri zaobljena sa prednje i sa stražnje strane. Njena veličina varira od 9 do 11.5 milimetara, a debela je oko 7 milimetara. Na prednju stranu leće naslonjena je šarenica oka, a sa stražnje strane vezana je za corpus vitreus.
Leća je sastavljena iz vlakana čiji broj se povećava starenjem, kao što se povećava jezgra leće, a i njena gustoća. Vlakna od kojih je sastavljena dijelimo u dvije vrste: primarna i sekundarna. Sekundarna vlakna pružaju se od prednje i zadnje strane leće prema njenoj sredini i tu formiraju "šav" u obliku slova ipsilon. Ova struktura leće vrlo je važna u procesu natanka nekih mrena.
Funkcija leće jest da svojom akomodacijom mijenja refraktornu snagu, kako bi fokusirala svijetlo koje pada na mrežnicu. Mijenjanje oblika, leći omogućuje elastična kapsula i kontrakcija cilijarnih mišića. Ova funkcija akomodacije kod pasa je relativno slabo razvijena te se smanjuje tokom godina kako leća postaje sve tvrđa. Do skleroze jezgre leće kod pasa dolazi negdje u starosti od oko 7 godina. Poveća se gustoća jezgre i leća postaje tvrđa pa nerijetko vlasnici misle da se je kod njihovog psa razvila mrena. Međutim ovaj proces je fiziološki proces starenja leće i ne radi se o mreni. Ovo izgleda kao bijelo - plavičasti odsjaj iz oka.
Bolesti leće dijelimo na urođene anomalije leće, mrene i luksaciju leće. Od urođenih defekata poznat je potpun nedostatak leće, koji se viđa vrlo rijetko, a obično je povezan sa drugim defektima oka kao što je microftalmija. Leća može biti premala, može biti sasvim okrugla, no sve su ove anomalije vezane za druge, veće anomalije oka. Luksaciju leće viđamo mnogo češće nego urođene anomalije oka, a radi se o stanju koje nerijetko zahtjeva hitnu kiruršku intervenciju zbog prijetećeg glaukoma. Luksacija leće može nastati kao primarno oboljenje za koje postoji nasljedna predispozicija i tada je obično prisutno na oba oka, a najčešće je viđamo kod terijera. Do lukasacije leće može doći i nakon traume.
Izdvojeni članci
Sezonska kuhinja
Kuglof od jabuka i bundeve
Od ove dvije kraljice jeseni napravite sočni kuglof koji odlično paše uz ovo promjenjivo vrijeme vani
Sezonska kuhinja
Juha od bundeve i leće
Gusta juha od bundeve nezaobilazno je jesensko jelo gotovo svakog kućanstva, a kada bundevi dodate i leću, dobijete ukusan, hranjiv, kremasti, vege obrok prepun proteina i vlakana
Sezonska kuhinja
Tagliatelle od kestena
Zbog visokog sadržaja škroba, od kestena se može dobiti brašno koje prirodno ne sadrži gluten pa ga možete koristiti u bezglutenskim kolačima, palačinkama, kruhu ili pecivima. Može se koristiti i za pripremu tagliatella, njoka ili palente.