Gornji i donji kapak tek okoćenih štenaca srasli su jedan za drugi, a do otvaranja oka dolazi u starosti od 15 dana. Ponekad se u toj dobi oko ne otvori i u tom je slučaju potreban preuranjeni posjet veterinaru.
Uzrok ovome uglavnom su bakterijske infekcije i ako nije zahvaćeno cijelo oko, liječenje je u pravilu uspješno. Najčešće oboli cijelo leglo. Otvor između očnih kapaka može varirati od premalog do prevelikog. Mali otvor kapaka obično je povezan s nekim drugim razvojnim anomalijama oka, a skup svih anomalija nazivamo microftalmia. Ovaj defekt vidimo uglavnom kod chow-chowa te svih kolija (škotski ovčar, shetland). Preveliki otvor između očnih kapaka srećemo u pasa jako velikih tzv. gigantskih pasmina i to najčešće u obliku dijamantnog oka. Centralni dio kapka kod ove anomalije zavrnut je prema unutra, prema oku, a periferni dio kapka zavrnut je prema van. Za korekciju ovako nepravilnog otvora u pravilu je potrebno izvesti nekoliko kirurških zahvata. Entropium je naziv kojim označavamo onaj očni kapak koji je zavrnut prema oku. Mana je obično urođena. Ovo stanje je bolno jer trepavice pa i sam kapak stalno grebu po rožnici, draže je, a mogu je i trajno oštetiti. Oko reagira upalom, pa korektivni zahvat preporučujemo obaviti što prije. Ova je anomalija kod mnogih pasmina pasa nasljednog karaktera (4), a susrećemo je kod golden retrivera, labradora, te gotovo u pravilu kod shar-pea i chow-chowa. Ectropium je obrnuto stanje kod kojeg je kapak zavrnut prema van (koker, bernardinac, bernski planinski pas...), pa je oko previše izloženo vanjskim utjecajima. Slika upale nije tako drastična kao kod entropiuma pa se kirurški zahvat može obaviti i u kasnijoj dobi kad štene završi s rastom. Obje anomalije rješavaju se kirurški i to vrlo uspješno. Očni kapci imaju nekoliko funkcija koje su neophodne da bi se zaštitilo oko. Akcija mišića u kapcima omogućuje da kapci prekriju samo oko, te da tako razmazuju suze. Trepavice, koje izrastaju iz kapaka imaju također zaštitnu funkciju, one će doći u dodir s nekim objektom prije nego samo oko, te će se kapci zatvoriti i zaštiti oko od upada prašine, zrnaca i sličnog. Na očnim kapcima manifestiraju se i upalna stanja oka te neke kožne i sistemske bolesti, dok je ponekad uzrok oboljenja nepravilan položaj kapaka o čemu je bilo riječi. Simptomi kod upaljenih očnih kapaka isti su bez obzira na uzrok. Javlja se crvenilo, svrbež, životinju razdražuje jako svjetlo, pojavljuje se iscjedak iz očiju. Pas postaje nemiran, trlja glavu o tlo, oči obilno suze što ostavlja i trag na dlaci ispod očiju. Oči mogu biti i zatvorene zbog otekline kapaka. Nepravilan položaj kapka može biti prisutan na samo jednom, ali ga češće nalazimo na oba oka.
Što se tiče postoperativne njege kod ovakvih korektivnih operacija, na vlasnicima je da pripaze da pas ne dira šavove, jer se zapravo radi o plastičnoj operaciji na koži kod koje je bitan izgled i veličina ožiljka.
Sve u svemu, takve stvari zarastu bez većih problema, a oko se oporavlja brzo nakon što je odstranjen uzrok upale. Za razliku od pasa, mačke trepću vrlo rijetko, jednom svakih 5 minuta. Kao i u ljudi, kod mačaka je gornji kapak pokretljiviji od donjeg. Oči malenih mačića otvaraju se nekada već 4. dan po rođenju, pa sve do 12-tog dana starosti. Ponekad se čak omace s otvorenim kapcima. Kod perzijskih mačaka srećemo se s anomalijom kod koje su gornji i donji kapak srašteni. Vrlo često se kod mačića srećemo sa infekcijama herpes virusom koji uzrokuje iscjedak iz očiju, te kapci ostaju slijepljeni duže nego što je normalno. Ukoliko primijetite iscjedak iz očiju kod mačića, što prije posjetite veterinara.