Kapci su zapravo kožni nabori, tj. koža koja prekriva njihovu vanjsku površinu. Ispod se nalazi potkožno tkivo te mišići, a unutarnju stranu kapaka pokriva sluznica. Rub kapka je oštra granica između kože i sluznice. Iz kapaka izrastaju trepavice kraj kojih se nalaze i lojne i znojne žlijezde. Žlijezde locirane u kapcima zaslužne su za izlučivanje prekornealnog filma koji štiti rožnicu od vanjskih utjecaja. Jako je važno da rubovi kapaka u cijelosti prekrivaju oko kako bi razmazivali prekornealni film te  mehanički štitili rožnicu.

Koža kapaka podložna je raznim patološkim procesima, a posebno burno može reagirati kod alergijskih reakcija. Tada se može razviti vrlo jak edem kapaka zbog kojeg je oko potpuno zatvoreno.  Neki patološki procesi koji zahvaćaju vezivna tkiva mogu biti uzrokom velikih promjena na kapcima, pa se tako kod shar-peija srećemo sa mucinozom zbog koje su kapci natečeni, zadebljali i meki.
Mnoge sistemske dermatoze manifestirat će se i promjenama na očnim kapcima te koži oko oka. Tako tu možemo naći parazite poput demodeksa i sarcoptesa, uročnike gljivičnih i bakterijskih infekcija, a i kod nekih sistemskih bolesti periorbikularni dermatitis jest jedan od simptoma.

Kod autoimunih oboljenja upalni proces se vrlo često razvija upravo na mjestima gdje koža prelazi u sluznicu, tako da očni kapci nisu pošteđeni ni kod nekih bolesti iz ove skupine.
Ponekad se srećemo s razderotinama kapaka, kao posljedica traume. Rane na kapcima uglavnom nastaju u međusobnim okršajima pasa i mačaka. Takvu ranu obavezno moramo dobro isprati, a zatim procjenjujemo je li potrebna kirurška korekcija kapaka. Najvažnije je procijeniti da li će kapak zadržati svoju funkciju, a to je da u cijelosti prekriva oko. Ukoliko se zbog rane kapci ne mogu sasvim zatvoriti, potrebna je korekcija, jer će se u suprotnom razviti upala rožnice.
Anatomski defekti kapaka uglavnom se rješavaju kirurški. Tako kapci mogu biti zavrnuti prema oku što može dovesti do oštećenja rožnice, a kod nekih pasmina pasa donji kapak je previše izvrnut prema van, tako da  je sluznica kapka previše izložena utjecajima okoline.

Na očnim kapcima viđamo i tumore od kojih su najčešći papilomi i adenomi koji spadaju u benigne tvorbe, ali mogu se razviti i adenokarcinomi  te melanomi koji spadaju u maligne - zloćudne tumore.
Svaka promjena koja se odvija na očnim kapcima srećom je lako uočljiva, pa  vlasnici reagiraju vrlo
brzo i u pravilu potraže pomoć veterinara dok je proces u samom začetku. To svakako olakšava postupak liječenja. Kod bilo kakve promjene na kapcima nemojte sami tretirati promjenu mastima za oko ili kožu, već se odmah konzultirajte sa veterinarom jer nije svejedno koji ćete lijek upotrijebiti.

photo by Beverly Lussier