Travarstvo djeluje na cijelo tijelo i
psihu, obuhvaća čovjeka holistički, istražuje što je dovelo do pojave simptoma
koji se tretiraju te će obavezno pokušati djelovati i na uzrok, a ne samo na posljedicu
Travarstvo je tradicionalna upotreba ljekovitih biljaka iz koje se razvila današnja medicina. Seže u vrijeme početaka postojanja čovjeka. U travarstvu se na čovjeka ne gleda kao na skup kemijskih molekula, već, rečeno današnjim rječnikom, „holistički“, odnosno gleda se čovjeka u cjelini.
Fitoterapija je „moderno“ travarstvo. Temelji se na znanstveno dokazanim receptima tradicionalnog travarstva. Nažalost, fitoterapija danas, kod većine modernih fitoterapeuta, ne podrazumijeva boravljenje u prirodi i branje bilja. Najčešće se bilje kupuje na veliko od plantažnih uzgajivača (to je isti onaj materijal koji možemo pronaći u biljnim ljekarnama). Najveći doprinos fitoterapije svakako je u istraživanju interakcija bilja međusobno i lijekova.
Današnja farmaceutska industrija uzurpirala je i izvitoperila jedan dio fitoterapije i nudi ga na svakom koraku kao „prirodne preparate“. Većinom su to kapsule koje sadrže koncentrirane biljne ekstrakte. Moje je mišljenje da jedan-dva spoja iz biljke, dobivena i kapsulirana u laboratoriju, bez sinergije ostalih elemenata biljke ne čine prirodnu hranu za naše tijelo. Karakteristika takvih preparata je kraća i koncentriranija upotreba biljne droge nego u travarstvu.
Aromaterapija je dio moderne fitoterapije, a ograničena je na djelovanje i uporabu posebnih biljnih izlučevina koje zovemo eteričnim uljima.
Fitoaromaterapija je spoj moderne fitoterapije i aromaterapije. U Hrvatskoj se uglavnom taj pojam odnosi na fitoaromaterapiju francuskog modela terapeuta koji su se u Hrvatskoj školovali u Centru Cedrus.
Moderna fitoaromaterapija određuje koji dio biljke se koristi u liječenju, sastav i djelatnu tvar, mehanizme djelovanja i indikacije za uporabu, djelatnu dozu, način i dužinu uzimanja, nuspojave te kontraindikacije interakcije s lijekovima.
Travarstvo djeluje na cijelo tijelo i psihu, obuhvaća čovjeka holistički, istražuje što je dovelo do pojave simptoma koji se tretiraju (koja emocija i koji događaji leže u pozadini) te će obavezno pokušati djelovati i na uzrok, a ne samo na posljedicu. Primjerice, ako čovjek ima problema s gastritisom, travarstvo postavlja pitanje zašto – osjeća li se nesigurno, a ako da, zašto? Nastoji se djelovati dugoročno promjenom životnog stila, usporiti, meditirati, vježbati, okrenuti se više sebi i prirodi. Promjenu iznutra nastoji se potaknuti djelovanjem cjelovite ljekovite biljke koja se koristi za taj fizički disbalans.