Prije nego se upustite u potragu za stanom koji želite kupiti, ako vam nije sasvim svejedno gdje se stan nalazi, vjerojatno ćete posvetiti neko vrijeme odabiru lokacije stana. Mnogo je faktora koji su bitni pri odabiru lokacije – poput vremenskih prilika, gustoće naseljenosti, prometne povezanosti, rekreativnih sadržaja, cijene… Većina njih može se jasno utvrditi i koristiti kao kriterij pri potrazi stana. No, postoje i one neke stvari koje se saznaju tek nakon što se duže vrijeme provede na nekoj lokaciji, a tiču se opće kvalitete života i životnih uvjeta. Osobni odlazak na lokaciju zato je vrlo koristan jer ćete saznati iz prve ruke neke stvari koje vas zanimaju. A još je bolje i popričati sa „starosjediocima“, ljudima koji već žive tamo ili su se odselili s te lokacije, i koji su dobro upoznati sa stvarnim stanjem stvari.
U ovom broju donosimo vam nekoliko savjeta kako dobiti informacije iz prve ruke, kome se obratiti i koja pitanja postaviti.
Prije svega, za razgovor odaberite ljude koji na određenoj lokaciji žive nekoliko godina. I to one koji su slični vama po životnim okolnostima – ako imate djecu, odaberite obitelj s djecom, ako odlazite u mirovinu, odaberite umirovljenike, ako imate kućne ljubimce, odaberite vlasnike kućnih ljubimaca.
Upitajte ih sljedeće:
- zašto su odabrali baš tu lokaciju,
- zašto su još uvijek tamo,
- da li namjeravaju ostati na toj lokaciji,
- zamolite ih da usporede tu lokaciju s prethodnom na kojoj su živjeli,
- upitajte ih za iskreno mišljenje o tome što se bi moglo unaprijediti na toj lokaciji,
- raspitajte se o sigurnosti područja, osobito u vrijeme godišnjih odmora,
- saznajte koliko je područje podobno za obitelji s djecom, umirovljenike, vlasnike kućnih ljubimaca (ako spadate u neku kategoriju).
Također popričajte i s nekim tko je živio na toj lokaciji, no odselio se. Možda vam agent za nekretnine može preporučiti nekoga tko je nedavno prodao nekretninu i otišao s te lokacije. Kod „odseljenih“ pokušajte saznati sljedeće:
- da li im je odgovarao život na toj lokaciji,
- zašto su se odselili,
- zamolite ih da usporede staru s novom lokacijom.
Potom potražite ljude koji rade na toj lokaciji. Posjetite lokalne trgovine, restorane, kafiće, pekare ili poštu, pa saznajte od zaposlenika:
- što im se sviđa tu gdje rade,
- kakve promjene su se dogodile u posljednjih pet godina,
- postoje li neki specifični problemi na tom području – poput zagađenja, velike gustoće prometa i sl.,
- koja su njihova priželjkivanja vezana za tu lokaciju po pitanju poboljšanja.
Postoji nekoliko načina kako pronaći ljude s kojima ćete razgovarati. Svakako je preporučljivo direktno pristupiti osobama koje vam mogu dati korisne informacije.
Upitajte svojeg agenta za nekretnine (ako ga imate) da vam preporuči osobe s kojima da popričate. Pokucajte na vrata susjedima nekretnine koju razmatrate. Ako imate djecu, otiđite u lokalnu školu ili rekreativni centar i popričajte s roditeljima.
Razgovori s ljudima koji žive na lokaciji za koju ste zainteresirani ne samo da će vam pomoći da dobijete ideju o tome kako je to zaista živjeti tamo, već na taj način počinjete stvarati i krug ljudi koji bi vam i u budućnosti mogli biti bitni, posebice kada se doselite na novu lokaciju. Zato nemojte biti sramežljivi i krenite u potragu za pravim sugovornicima. Korist od takvih razgovora bit će višestruka.
photo by Dariusz Daras