28.08.2015.
Odbojka na pijesku za rekreativce
Rijetke su pješčane plaže na Jadranu, ali je sve više umjetnih pješčanih terena za odbojku, koja u ljetnim mjesecima, pored kupanja i sunčanja, predstavlja dodatnu razonodu, uglavnom mladih ljudi. Sve su češći turniri u ovom sportu na koje dolaze u najvećem dijelu odbojkaši koji treniraju i natječu se bilo u domaćoj ligi ili nekoj od susjednih zemalja, dakle znalci od sporta i profesionalci u svom zvanju.
S jedne strane, to nije loše, jer je takva igra vrlo atraktivna za gledatelje, potezi su zanimljivi, a kao i na svakoj drugoj utakmici, lako je naći svog favorita i za njega navijati, pa bilo da se radi o gradu iz kojeg dolazi ekipa ili osobnom poznanstvu. No, uz ovaj, odbojka na pijesku nosi i jedan sasvim drugi aspekt, nedovoljno iskorišten u domaćoj turističkoj ponudi.
Odbojka sama po sebi ima dvije specifičnosti koje ju odvajaju od ostalih grupnih sportova. Prvi je taj da je ona sport s loptom, dakle natjecanje samo po sebi, dok je drugi i važniji to da u njoj nema kontakta između igrača suparničkih ekipa, dakle nema faula, guranja, te drugih situacija u kojima je rizik ozljeđivanja vrlo velik, poput nogometa, košarke, rukometa i sličnih. Dodamo li tome i pijesak kao podlogu koja ublažava udarce stopala o podlogu, te eventualne padove, dobivamo tjelesnu aktivnost koja je po svemu niskorizična, a vrlo efikasna u usporedbi sa nekim drugima zbog kompeticije, odnosno natjecanja, što unosi bitno promijenjeni voljni moment za fizičkom aktivnošću. Vratimo li se malo u našu stvarnost i svakodnevicu, vidjeti ćemo da su novine pune hvalospjeva o zdravstvenom turizmu, pogodnošću klime i znanju koje imaju ovdašnji stručnjaci na tom polju. Osim toga, to je grana turizma koja hotele puni tijekom cijele godine, a ne samo u ljetnim mjesecima.
No, zdravstveni je turizam danas bitno promijenio smjer i okrenuo se od jednog klasičnog lječilišnog ili banjskog turizma prema sadržajima koji će liječenje ujedno učiniti zanimljivim odmorom. A gdje je tu odbojka?
Kretanje u odbojkaškom terenu koje se u rekreativaca sastoji od nekoliko koraka naprijed-natrag i u stranu, te povremeni kontakt sa loptom, aktivnost je koja snažno podražuje mišiće nogu, donjeg dijela leđa i ramenog obruča, te može predstavjati idealnu nadopunu u rehabilitaciji kod početnih artroza kuka i koljena, kroničnih križobolja, nekih reumatoloških bolesti u fazi mirovanja, te cijelom nizu drugih patoloških stanja. Naravno da u takvoj odbojci neće biti skokova i atraktivnih smečeva, a prosjek godina starosti daleko će premašivati onaj u postojećim turnirima, no to i nije važno. Ono što je važno svakako je organizacija takve tjelovježbe uz kontrolu liječnika i fizioterapeuta, a sve kako bi se uključila draž natjecanja u fizičku aktivnost s kojom mislimo postići terapijski efekt. Vrlo se sličan pristup primjenjuje u Francuskoj i Španjolskoj, s tim da su tamo turniri odbojke na pijesku za starije postali ne samo rado igrani, već i rado gledani. Blagodati liječenja kroz rekreativni sport već su neko vrijeme poznate i iskorištavaju se maksimalno. Pitanje je zašto to ne bi bilo moguće pokrenuti i u Hrvatskoj, bilo da se radi o organizaciji samog centra za zdravstveni turizam, ili pak neke turističke agencije ili zajednice u suradnji sa centrom.
Izdvojeni članci
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?