Kad sam počeo pisati članak za ovaj broj Burze, tema je bila kako je tržište u iščekivanju glasanja u američkom Kongresu, a na temu plana sanacije bankarskog sektora u Americi. Njujorški Dow Jones indeks potonuo je tijekom prošloga tjedna 2,15%, dok je S&P indeks pao 3,30%. Cijeli prošli tjedan na svjetskim burzama vladala je nervoza a ulagači su burno reagirali na svaku vijest o pregovorima u američkom Kongresu o planu vlade za spašavanja financijskog sustava iz najveće krize od Velike depresije 1930-ih godina.
U medijima se pisalo kako američka vlada smatra da će njezin plan za sanaciju banaka, vrijedan 700 milijardi dolara, stabilizirati financijski sustav i spriječiti pad gospodarstva u recesiju. Prema njezinom prijedlogu, iz banaka bi se izdvojili loši hipotekarni krediti i drugi rizični plasmani povezani s hipotekama a na račun poreznih obveznika. Međutim, demokratski zastupnici u Kongresu insistirali su na tome da transakcije koje bi provodilo ministarstvo financija u tom projektu budu pod strožim nadzorom. Jedan dan stizale su vijesti kako pregovori dobro napreduju, što je pozitivno utjecalo na burze, a već drugi dan kako pregovori zapinju, zbog čega su pak cijene dionica padale.
Prošli vikend se očekivalo da će plan vlade ipak dobiti 'zeleno svjetlo' i demokrata i republikanaca jer se već danima najavljivalo kako je o planu sanacije američkog financijskog tržišta "teškom" 700 milijardi dolara postignut načelan dogovor između Bijele kuće, demokratske većine i republikanske manjine. Međutim, kad je prijedlog zakona stavljen na glasanje, Kongres ga je odbio.
Zanimljivo je da su zakon u Kongresu srušili upravo republikanci makar je predsjednik Bush cijeli dan nazivao kongresnike i lobirao za izglasavanje zakona. Kongres je tako u konačnici odbio prijedlog najveće državne intervencije u financijsko tržište od Velike depresije 1929. godine.
Samo nekoliko sekunda nakon glasanja u Kongresu, Wall Street je, potpuno očekivano, reagirao dramatičnim padom glavnih burzovnih indeksa. Indeks S&P 500 pao je na najniže razine od sloma burze 1987. godine, dok je Dow Jones do kraja trgovanja pao nešto više od 700 bodova, što je uvjerljivo najveći pad tog indeksa u povijesti.
Koliki je opseg kraha na Wall Streetu najbolje pokazuju podaci o padu financijskih dionica poput Goldman Sachsa i Morgan Stanleya koje su pale više od 19 posto.
Iako je nejasno koji će biti sljedeći potez Busha i vodstva Kongresa, očekuje se novo glasanje u donjem domu, tj. Kongresu, i vjerojatno prolongiranje glasanja u Senatu. Zastupnički dom se o zakonu ipak najvjerojatnije neće izjašnjavati prije srijede a do onda je vrlo upitno kako će se i naša burza ponašati... kad ovaj članak izađe, odgovori na ta pitanja će već vjerojatno biti poznati...
photo by Roma Flowers