Vrlo dlakave šape koje nisu pravilno održavane mogu biti pune travki, čičaka, kamenja, pa čak i žvakaćih guma. Sve se to slijepi s čupercima zapetljane dlake i najčešće je teško urediti šapu bez pomoći stručnjaka


Duga i gusta dlaka naše ljubimce čini posebno atraktivnima. Nerijetko je upravo kvaliteta i boja dlake osnovni kriterij pri odabiru psa. No, dlaka je lijepa samo ako je pravilno njegovana i ako izrasta iz zdrave kože. U ljetnim mjesecima, posebno ovako toplim, problemi s kožom i dlakom češći su nego inače. Navest ću nekoliko najčešćih problema koji su obično uzrokovani nedostatkom njege nekih "skrivenih" mjesta na tijelu psa. Čupavi psi, posebno oni kovrčave dlake, nerijetko imaju jako puno dlaka u području analnog otvora. U normalnim uvjetima dlaka ne otežava pražnjenje crijeva, no ukoliko dođe do sljepljivanja dlake i izmeta, posljedice mogu biti vrlo ozbiljne. Prvi simptomi koje će vlasnici primijetiti u tom slučaju je cviljenje prilikom vršenja velike nužde. Pas se napinje, cvili, osvrće se oko sebe i pokušava lizati područje oko anusa. Slijepljena gusta dlaka može u potpunosti zatvoriti analni otvor i onemogućiti normalno vršenje nužde. Ispod takve dlake koža će biti crvena i vlažna, a moguća su i veća oštećenja kože u vidu rana i ekcema. Ovo se najčešće događa kod štenadi, pa je kod njih potreban dodatan oprez. Analnu regiju potrebno je svako malo pregledati i paziti da je to područje čisto.  Svakako savjetujem šišanje tog područja ukoliko je dlaka gusta i duga. Kada dođe do problema, potrebno je cijelo područje ošišati i oprati. Guzu psa možete oprati mlakom vodom s dječjim šamponom, a zatim na upaljeni anus nanijeti debeli sloj dječje masti.

Drugo osjetljivo mjesto su prepone i pazusi. Prepone  kod većine pasa nisu prekrivene dlakom, no kada su prekrivene gustom dlakom, postaju idealno mjesto za sakupljanje travki. Koža je na tim mjestima vrlo tanka, pa drvenaste travke lako probiju kožu i uđu skroz u potkožno tkivo. U ovom slučaju na tom će mjestu doći do jakog upalnog procesa praćenog oteklinom i gnojenjem. Pas si pokušava pomoći tako da liže bolno mjesto, što će dovesti do dodatnog zapetljavanja dlake. U konačnici dlaka izgleda kao "poklopac" ispod kojeg je bolesna koža. Šišanje je neophodno, a ukoliko je upala jaka i tkivo je otečeno, bit će neophodan posjet veterinaru.

Šapice su uvijek izložene raznim utjecajima okoliša. Vrlo dlakave šape koje nisu pravilno održavane mogu biti pune travki, čičaka, kamenja, pa čak i žvakaćih guma. Sve se to slijepi s čupercima zapetljane dlake i najčešće je teško urediti šapu bez pomoći stručnjaka. Osim toga, kada jednom dođe do upale, šapica postaje bolna pa je takvo čišćenje za psa vrlo neugodno. Šape treba održavati urednima i ljeti i zimi, a u vrijeme kad ima puno travki ili je toliko toplo da se žvakače gume tope, svakako ih svaku večer temeljito pregledajte.