U zapadnim zemljama odstranjivanje analnih vrećica kao i kastracija / sterilizacija obavljaju se vrlo rano već kod sasvim malenih tvorova, tako da većina vlasnika ne mora razmišljati o ovim zahvatima


Jedna od važnih anatomskih karakteristika tvora koja ga razlikuje od drugih životinja, jest par velikih analnih vrećica sa svake strane anu­sa. Analne vrećice kod tvo­rića su proporcionalno mno­go veće u odnosu na one kod psa ili mace. U analnim vre­ćicama nakuplja se sekret perianalnih žlijezda koji je kod tvora žućkasto- smeđe boje i ima vrlo neugodan miris.
Tvor će isprazniti analne vrećice kada se prestraši, kod uzbuđenja ili kao znak agresije. Upravo o tome ovi­siti će da li ćete se odlučiti podvr­g­nuti ga tom zahvatu ili ne.
U zapadnim zemljama odstranjivanje analnih vre­ćica kao i kastracija /sterili­zacija obavljaju se vrlo rano već kod sasvim malenih tvo­rova, tako da većina vlasnika ne mora razmišljati o ovim zahvatima. No kod nas to još nije običaj, pa vlasnike čeka odluka da li ih odstraniti ili ne.
Izvodni kanali analnih vrećica otvaraju se lijevo i desno od anusa. Postoji ne­koliko kirurških tehnika ko­jima se mogu odstraniti analne vrećice, no kod svih je neizbježna rana sa obje strane anusa i moguća su oštećenja analnog sfinktera. 
Zahvat se obavlja u općoj anesteziji, a tvorić treba biti natašte. Kako imaju vrlo brzu probavu, dovoljno je da ne jedu 3 sata prije zahvata, a hranu im ponudimo od­mah nakon buđenja, odnosno što je ranije moguće.
Prije operacije cijelo po­dručje oko anusa potrebno je obrijati i dezinficirati. Nakon odstranjivanja anal­nih vrećica sašijemo potkožje i kožu. Ovaj zahvat u na­šim uvjetima najčešće obavljamo na tvorićima starim 4 do 6 mjeseci, a tada su anal­ke već dobro razvijene i rez je dug cca 15 mm sa svake strane anusa.
Nakon operativnog zahvata važno je tvorića držati na toplome, obično prepo­ručujem termofor u transportnoj kutiji ili plastičnu bo­cu sa toplom vodom koja će malenoga grijati na putu od ambulante do doma.
Kako se radi o malenoj životinjici, uvijek treba imati na umu da je pothlađivanje realna prijetnja posebno ti­jekom i nakon anestezije. Obavljanje nužde u pijesku može predstavljati problem prvih nekoliko dana nakon operacije. Zato je dobro da se upotrebljava kvalitetan, si­likonski pijesak, koji se neće lijepiti na ranu. Sva­kako ra­nu treba očisti nakon obav­ljanja nužde. U tu svrhu mo­žemo se poslužiti vlaž­nim baby maramicama ili čistim gazama natopljenim fizio­loškom otopinom. Ša­vo­ve obi­čno odstranimo 8 do 10 dana nakon zahvata.