Rođenje živog bića na neki je način pravo čudo. Nema svatko od nas priliku prisustvovati okotu psa ili mačke i vidjeti te njegovati tek okoćenu štenad odnosno mačiće. To je poseban doživljaj za svakog čovjeka i lijepo iskustvo koje me uvijek iznova podsjeti kakav čudotvorac je priroda. Uvijek iznova me fascinira savršenstvo normalnog okota, slijed događaja koji rezultiraju cijelom hrpom malenih živih bića.
Vlasnici kujica najčešće leglo planiraju, a ponekad se desi i da ih kujica "iznenadi" neplaniranim graviditetom. Već nakon samog parenja, vlasnici počinju pomalo sakupljati informacije o tome kako zapravo izgleda okot, što je normalno a što nije, te kako mogu olakšati i pomoći svojoj ljubmici. U većini slučajeva okot teče bez komplikacija i kujica sve potrebne radnje obavlja sama. Determinacija samog termina poroda jednostavna je ako je kujica planski parena, pa preporučimo vlasnicima da već nekoliko dana prije budu spremni . Kujici treba pripremiti mirno mjesto za okot na kojem će se ona osjećati zaštićena te će ujedno imati svoj mir. One će ponekad odabrati neko sasvim drugo mjesto jer će svojim instinktima procijeniti da je negdje drugdje bolje....Tako sam nedavno pročitala iskustvo jednog poznatog uzgajivača koja kaže da se njene kujice najradije zavuku u ormar sa robom spremnom za peglanje!
Podloga na kojoj će kujica ležati treba biti udobna i prekrivena bijelim plahtama kako bi vlasnici mogli pratiti boju vaginalnog iscjetka. Naime plodna voda je zelne boje, a vrlo je važno znat da li je iscurila ili ne. Pripremite čiste rukavice i ručnike i svakako javite vašem veterinaru vrijeme očekivanog okota kako bi vam bio dosupan za savjete i po potrebi intervenciju. Dobro je nabaviti i malenu pumpicu koja služi za izvlačenje sluzi iz nosića te nekoliko čistih gazica za ev. zaustavljanje krvarenja iz pupka.
Okot započinje topljenjem sluznog čepa nakon čega započinju trudovi. Trudovi izgledaju tako da vam se čini kao da će kujica obaviti veliku nuždu. Neke to rade u ležećem položaju na boku, a neke stojeći.
Psići se okote ovijeni plodnim ovojnicama. Ponekad ovojnice puknu u rodnom kanalu, no u većini slučajeva okote se u "balonu", koji zatim kuja potrga. Nakon toga ona počinje intenzivno lizati štene, pregrize pupkovinu i tad štene počinje samostalno disati. Većina ženki zna što treba napraviti iako kote prvi put. To je zapisano u njihovim genima, te se u pravilu odlično snađu bez naše pomoći. Uskoro začujemo prve glasove koji najavljuju da je sa štenetom sve u redu. Ukoliko kujica nije sigurna što treba napraviti sa štenetom, veterinar će vam dati upute kako da potrgate plodne ovojnice te skratite pupkovinu. Plodne ovojnice su iznenađujuće čvrste pa ponekad to prestraši vlasnike jer ne uspijevaju štene izvući iz balona. Zato je najbolje da ste telefonski u kontaktu sa veterinarom koji će davati upute.
Od okota ne treba raditi predstavu. Idealno je da okotu prisustvuju samo članovi obitelji i eventualno netko tko ima više iskustva (iskusan uzgajivač).  Kujici treba mir i sigurnost.

 

                    

                                         photo by Lara Waldron