U posljednjih nekoliko tjedana nešto češće nego inače srećem se s oboljenjem zvanim Panleukopenija mačaka. Prvenstveno obolijevaju mlade mace i to one koje se slobodno kreću oko kuće te su tako u stalnom kontaktu sa slobodnoživućim macama o kojima, na žalost, prečesto nitko ne brine. Upravo direktni kontakt s bolesnom životinjom najlakši je put širenja ovog oboljenja, no treba imati na umu da je uzročnik vrlo otporan virus koji u okolišu može perzistirati mjesecima. Takav, virusom kontaminiran okoliš, predstavlja veliku opasnost za populaciju mladih mačaka. Virus izlučuje bolesna maca u svim izlučevinama, a velike količine virusa nalaze se u izmetu bolesne životinje. Virusom neposredno možete zaraziti i vašu kućnu macu koja ne ide van iz stana, ukoliko primjerice ugazite u izmet bolesne mace i na cipelama nesvjesno unesete uzročnika oboljenja u vaš stan.....
Bolest se očituje u početku visokom tjelesnom temperaturom, a nedugo zatim počinje povraćanje te se javlja i krvavi proljev. Zbog povraćanja i proljeva dolazi do gubitka tekućine i elektrolita te do brze dehidracije malenog mačjeg organizma. Upravo dehidracija je razlogom relativno visoke stope smrtnosti oboljelih mačaka.
Bolest dijagnosticiramo na temelju kliničke slike te krvne slike - naime tipičan nalaz kod ove viroze jest jako nizak broj leukocita koji su napadnuti i razoreni virusom. Liječenje panleukopenije mora biti vrlo intenzivno kako bi bilo uspješno. Neophodna je aplikacija intravenozne infuzije kako bi se maci nadoknadila izgubljena tekućina i elektroliti. Uz to dajemo antibiotike kako bi spriječili pojavu sekundarne infekcije bakterijama. Protiv virusa nema lijeka, dakle na tok bolesti zapravo nemamo utjecaja- terapija je simptomatska.
Jedina prevencija ove bolesti jest pravovremena vakcinacija mačaka. Preporučujemo da se mace cijepe prvi puta u dobi od 10 tjedana, te da se revakciniraju u dobi od 12 do 14 tjedana. Važno je da su mace prethodno očišćene od glista i od buha. Odrasle mace cijepimo jednom godišnje.
Mace treba cijepiti bez obzira na to da li izlaze van iz stana ili ne – to je najbolja zaštita od ove bolesti.