Rađena mi je plastika ACL-a prije skoro 3 mjeseca. Zanima me smijem li raditi fleksiju u teretani, tj. jačati kvadriceps na spravi. Bio bih vam neizmjerno zahvalan ako bi mi rekli na koji način jačati kvadriceps, tj. koliko ponavljanja i serija raditi svaki dan i da li imate neki točno određen program za to jer se bojim da ne preforsiram koljeno. Imam 18 god, bavim se rukometom (1.b liga).
Prednja ukrižena sveza (ACL) jest izuzetno važan ligament koljena, te je smješten duboko u njemu. Njegovo puknuće uzrokuje cijeli niz problema u svakodnevnoj funkciji zgloba, a posebice u sportskim aktivnostima. Zbog toga se kod većine sportaša sa ovom ozljedom preporuča operativna sanacija metodom koju nazivamo plastika ACL-a(ili LCA).
Tijekom same operacije ne koriste se umjetni materijali, već se na mjesto rupturiranog ligamenta (kojeg nije moguće drugačije spojiti) postavlja dio tetive velikog prednjeg butnog mišića ili tetiva jednog mišića stražnje lože natkoljenice. To je danas rutinski, iako kompleksan, operativni zahvat koji uključuje bušenje goljenice i butne kosti, provlačenje autotransplantata kroz tako pripremljeni tunel, te njegovu fiksaciju šarafima.
Sama rehabilitacija počinje praktički drugi dan poslije operativnog zahvata, traje ukupno 6 mjeseci i u grubo se može podijeliti na dva dijela. Prvi dio obuhvaća prva tri mjeseca poslije operacije. Cilj tog dijela oporavka je oprezno, razgibavanje koljena, jačanje mišića koji ga okružuju, a sve to na način koji neće smetati cijeljenju koljena i urastanju autotransplantata u novu okolinu. Drugi dio traje slijedeća 3 mjeseca, te obuhvaća tehnike daljnjeg jačanja mišića, povećanja izdržljivosti, ubrzanja proprioceptivnog odgovora(refleksa), a u sportaša i rad na brzini reakcije, eksplozivne snage, repetitivne snage, te aspekata tjelesne pripreme specifičnih za taj sport(u ovom slučaju rukomet). Važnost kvalitetne i stručno sprovedene postoperativne rehabilitacije naglašavaju svi kirurzi. Fizioterapeuti koju su specijalizirani u vođenju postoperativnog oporavka u ovako operiranih pacijenata reći će da pored postojeće određene sheme po kojoj se planira fizioterapija ovih stanja, nema dva jednaka koljena, dva jednaka sportaša, pa niti dva jednaka postoperativna oporavka. Upravo stoga pomoć i vodstva fizioterapeuta je važno tijekom svih 6 mjeseci poslije operacije, te se konkretna opterećenja, obimi vježbanja, te vrijeme u kojem se ono odvija, kao i smjer određuju individualno, a po tipu operacije, reakciji koljena na zahvat, reakciji tijela na određene terapijske postupke, kao i na sport kojim se sportaš bavi. Zbog svega toga nije najsretnije rješenje kada sportaš sam vodi vlastitu postoperativnu rehabilitaciju.
photo by Fredrik Lennström