Dobro je razumjeti da pri operativnim zahvatima na kralježnici nije u pitanju odabir između dvije dobre opcije, već manje od dva zla.



Upit:
Bolovi su počeli prije 6 godina. Osjetila sam bol u donjem dijelu kičme i u lijevoj nozi i trbuhu. Ne mogu se kretati, saginjati, ustajati ni sjediti. Bila sam kod doktora. Ustanovili su da se radi o diskopatiji i dobila sam razne lijekove ali mi ništa ne pomaže.Šalju me i na operaciju ali mi ne garantiraju da ću moći hodati. Što da radim?

Odgovor:
Tri su apsolutne indikacije za operativni zahvat na kralježnici kada su u pitanju simptomi vezani uz deformaciju hrskavičnih diskusa:

-Nemogućnost kontrole sfinktera- kada pacijent nije sposoban kontrolirati mokrenje ili stolicu- radi se o tzv. sindromu S4, govori o tome da je disk toliko izbočen prema leđnoj moždini i živcima, te ukoliko se hitno ne operira, prijeti trajnim invaliditetom. 

-Jasan i nagli neurološki deficit- na primjer kada „padne“ stopalo, te pacijent nije u mogućnosti normalno hodati bilo zbog toga što se ne može propeti na prste ili ne može odignuti prste od poda u stojećem stavu.

-Intenzivni bolovi koji ne jenjavaju niti pod maksimalnim dozama lijekova protiv bolova, ili simptomi traju toliko dugo da ne očekujemo poboljšanje u budućnosti, te su iscrpljene druge terapijske varijante (mirovanje, fizioterapija, manualna medicina).

Dobro je razumjeti da pri operativnim zahvatima na kralježnici nije u pitanju odabir između dvije dobre opcije, već manje od dva zla manje. Svaki operativni zahvat nosi određeni rizik, te će liječnik upozoriti na njega. No, kada je kvaliteta života toliko ugrožena da jednostavne i svakodnevne aktivnosti bivaju iznimno otežane i trajno onemogućene, operacija je, često, jedino rješenje. 

Novija saznanja i vještine, te nova tehnologija u neurokirurgiji uspjela je značajno smanjiti poslijeoperativne komplikacije, te poboljšati uspješnost kirurških zahvata. U tom smislu, savjetovanje sa jednim ili više neurokirurga o mogućim opcijama najbolji je postupak.