23.01.2003.
Opet izmjena Zakona o investicijskim fondovima
Vlada je odlučila povećati kontrolu nad investicijskim fondovima, pa je u Sabor uputila prijedlog izmjena zakona o investicijskim fondovima. Promjene zakona svode se na vračanje pravila igre u vrijeme kada su bili osnivani PIF-ovi, odnosno vračanje ograničenja ulaganja.
Predloženim zakonom fondovima je ostavljen rok od godine dana za usklađivanje imovine fonda iako Ministarstvo financija smatra da kratki rok otvara mogućnost opće rasprodaje imovine zatvorenih fondova te nagli pad cijena vrijednosnih papira na tržištu kapitala u Hrvatskoj, što bi moglo ugroziti i makroekonomsku stabilnost zemlje.
Podsjetimo se, radi se o limitu ulaganja u dionice jednog izdavatelja do određene granice tj količine od ukupnog broja izdanih dionica tog izdavatelja, te maksimalnom postotku portfelja fonda koji se smije uložiti u dionice jednog izdavatelja.
"...Prijedlog izmjena Zakona o investicijskim fondovima koji je donesen na sjednici Vlade od 16. siječnja i upućen u Saborsku proceduru mogao bi imati nesagledive posljedice na razvoj domaćeg tržišta kapitala...", stoji u priopćenju Dom fonda.
U Upravi Dom fonda, koji je početkom 2002. transformiran u zatvoreni investicijski fond (ZIF) i iste godine uvršten u krug od tek četiri domaća društva čije su dionice izlistane u najvišoj, prvoj burzovnoj kotaciji, smatraju da će novi Zakon, bude li izglasan, nanijeti veliku štetu ne samo domaćim investicijskim fondovima, već i tržištu kapitala u cjelini. "...Najveću bi štetu zasigurno pretrpio Dom fond kao najveći zatvoreni investicijski fond (ZIF), jer bi se brzom (ras)prodajom dijela imovine dramatično srušile cijene dionica, a time obezvrijedila i vrijednost brojnih portfeljnih dioničkih društva. Štetu bi pretrpjelo ne samo više od 100.000 dioničara, od kojih je jos uvijek većina stradalnika domovinskog rata, nego i sama društva, od kojih većina provodi dugotrajne i osjetljive programe restrukturiranja i financijske konsolidacije. Gubitak bi ostvarili i mirovinski fondovi koji ulažu u Dom fond, s obzirom da je uvrštenje u I. kotaciju i bio jedan od preduvjeta za ulaganja mirovinskih fondova u IF-ove na općenito siromašnom i nedovoljno transparentnom domaćem tržistu..."
Možda ne treba baš ovoliko dramatizirati kao što je učinjeno u priopćenju DOM fonda, ali da se situacija opet okreće u nepovoljnijem smjeru i sve to pod izlikom zaštite malih dioničara i stradalnika Domovinskog rata, to je sigurno.
Rasprodaja dionica i dramatičan pad cijena na tržištu ipak neće nastati, ako zbog ničeg drugog, onda zbog toga što su i odgovorni u fondovima svjesni ovih činjenica o kojima pričamo i neće "sjesti" na burzu na prodajnu stranu i otvarati naloge dok god ima kupnje po bilo kojoj cijeni jer bi to bilo besmisleno. Osim toga, ako držite 10-20 ili više posto dionica neke tvrtke, onda to niste kupili u špekulativne svrhe i svjesni ste činjenice da ne možete s tom količinom bilo kad izaći na burzu i sve odjednom prodati i to po tržišnoj cijeni. Stoga, razloga za paniku nema, ali da bi cijene fondova mogle osjetiti posljedice "nestašluka" nekih naših "zakonodavnih magova iz područja financija", to ne bi bilo iznenađujuće.
Ipak, sjetimo se transformacije SNF-a iz ZIF-a u holding kompaniju. Na njega se izmjene zakona ne odnose, a cijena mu je izuzetno niska, obzirom na stanje portfelja...zaključak izvedite sami...