Nije neuobičajeno da u prvom postoperativnom tjednu koljeno otiče, toplije je od okolnog tkiva, otežano je pokretljivo, te boli pri pokretanju
Imala sam artroskopiju koljena prije četiri dana i jako sam zadovoljna. Trebam li početi s laganim vježbanjem? Koliko dugo moram stavljati led na koljeno? Je li bol koja se javlja u stražnjoj strani koljena normalna? Zbog čega imam osjećaj da mi koljeno "gori“?
Ukoliko je riječ o dijagnostičkom zahvatu koji se radi kako bi se utvrdila oštećenja u samom zglobu, a koja znaju ostati skrivena i kraj najmodernijih dijagnostičkih postupaka (magnetske rezonance, na primjer), tada je oporavak vrlo brz, te traje dva do tri tjedna. Ako se, pak, putem artroskopije saniraju oštećenja meniskusa, oporavak će trajati nešto duže i to od 4-8 tjedana, a sve u zavisnosti od tipa oštećenja i tipa sanacije (šivanje, parcijalno ili potpuno odstranjivanje). Artroskopski se mogu djelomično ili potpuno sanirati i druga hrskavična ili ligamentarna oštećenja koljena, te po njima oporavak može trajati i više mjeseci, uz adekvatnu postoperativnu fizioterapiju.
Inače, nije neuobičajeno da u prvom postoperativnom tjednu koljeno otiče, toplije je od okolnog tkiva, otežano je pokretljivo, te boli pri pokretanju. U toj je fazi dobro redovito aplicirati hladne ili ledene obloge, te redovito izvoditi izometričke (statičke) vježbe za snaženje mišića natkoljenice.
U drugom tjednu, ako to dozvoljava sam kirurški zahvat, dobro je započeti s intenzivnijim razgibavanjem i snaženjem. U toj fazi dobro je potražiti savjet fizioterapeuta, koji će procijeniti trenutno stanje koljena i kreirati individualni program.
Po završetku trećeg ili četvrtog postoperativnog tjedna, koljeno bi trebalo biti posve mirno, neotečeno ili minimalno otečeno, te bi sve dnevne aktivnosti trebale biti bezbolne. To je najbolje vrijeme za početak trajne prevencije novih oštećenja koljena, kroz redovito vježbanje, a u zavisnosti od originalne dijagnoze zbog koje je artroskopija i učinjena.