Meniskus je hrskavični segment koljena koji pridonosi stabilnosti tog zgloba te je važan za punu funkciju, naročito u sportu. Kada su njegova oštećenja tolika da smetaju u svakodnevnoj ili sportskoj aktivnosti, najčešće se radi odstranjivanje dijela, te rjeđe cijelog meniska


Jedna je vrsna sportašica i hrvatska reprezentativka, koja se bavi borilačkim vještinama, zatražila našu pomoć tri mjeseca nakon artroskopskog uklanjanja dijela medijalnog meniskusa desnog koljena. Iako je sama operacija prošla bez problema, postoperativno nije učinjen odgovarajući rehabilitacijski postupak, već je još sa šavovima krenula u trening.

Meniskus je hrskavični segment koljena koji pridonosi stabilnosti tog zgloba te je važan za punu funkciju, naročito u sportu. Kada su njegova oštećenja tolika da smetaju u svakodnevnoj ili sportskoj aktivnosti, najčešće se radi odstranjivanje dijela, te rjeđe cijelog meniska.

Kako se tijekom operacije ne zahvaćaju ostale strukture koljena, oporavak poslije operacije uobičajeno je brz, ali nije trenutan.

Jedan dio pacijenata, pa tako i sportaša, kao i naša reprezentativka, gotovo odmah po izlasku iz bolnice vraća se u trening.

Takav postupak nije dobar iz nekoliko razloga.

Prvo, sama operacija je trauma za koljeno, od koje se ono treba oporaviti. Naime, tijelo artroskopiju doživljava kao, recimo, udarac, te direktno slabi snagu mišića u okruženju. Slabiji mišići dalje nedovoljno stabiliziraju koljeno, stavljajući pod dodatni stres ligamente, hrskavicu i preostali dio meniskusa te nije rijetko u prebrzom povratku u sport vidjeti ponovna oštećenja  uz potrebu za reartroskopijom.

Nadalje, dobro je kroz povijest bolesti, dijagnostiku trenažnog procesa i eventualno izokinetičko testiranje detektirati faktore rizika za ponovnu ozljedu te ih tijekom rehabilitacijskog procesa sanirati.

Treće, ne reagira svako koljeno isto na isti zahvat. U većini slučajeva ne radi se samo o oštećenju meniskusa, već postoje i druge slabosti unutar zgloba, poput hrskavice i ligamenata. U tim slučajevima, oporavak traži više vremena i posvećenosti.

Po završenom oporavku i povratku u puni trening, potreba za redovitim izvođenjem kompenzacijskih vježbi ne prestaje. Naprotiv, trajna i kontinuirana prevencija ozljeđivanja kroz osobni napor i razumijevanje sportaša nema alternativu.