Česti uzrok "osjećaja" nestabilnosti je manje oštećenje meniskusa ili hrskavice u koljenu, te nesrazmjer u snazi mišića.


Imam 28 godina. Krajem 2012. sam operirao koljeno (rup­tura ACL). Do tada sam re­dovno se bavio košarkom i raz­nim drugim sportovima, među­tim od operacije sam se preus­mjerio na teretanu, trčanje i vo­žnju bicikla. Nisam se uspio vratiti košarci, što zbog psiho­loškog aspekta (neke vrste straha od ponovne povrede) i zbog osjećaja da to koljeno ipak nije na 100%. Zadnjih par dana os­jećam nestabilnost u drugom koljenu. Nakon proživljenog is­kustva sa prvom operacijom, ne bih nikako volio prolaziti kroz to opet. 

1. Da li je moguće da neki li­gament pukne sam od sebe, bez nekog specifičnog pokreta? Da li je moguće da se ligament "istro­ši" vremenom i da jednostavno os­labi sam od sebe ili pukne?
 
2. S obzirom da se trenutno više ne bavim sportovima poput košarke, nogometa i sl. da li mislite da se može voditi normalan život i bez ACL-a? Je li realno imati konstantan strah da to ko­ljeno bez ACL-a može izletjeti u bilo kojem sljedećem koraku (pri običnoj šetnji recimo)? 

"Spontana" ruptura prednjeg križnog ligamenta koljena, bez jasne traume je moguća, ali vrlo rijetka. Češće je uzrok "osjećaja" nestabilnosti je manje oštećenje meniskusa ili hrskavice u kolje­nu, te nesrazmjer u snazi mi­šića (slaba stražnja loža ili prejaki kvadriceps).

Normalan život bez ovog li­gamenta je moguć, ako se izbjegava skijanje, nogomet, košarka i slični sportovi sa naglim pro­m­jenama pravca kretanja, uz od­govarajuće redovito vježbanje. Moje lijevo koljeno je bez ACL-a već godinama, bez ikakvih sme­­tnji. 

Sam "osjećaj" nestabilnosti i nepovjerenje prema vlastitim koljenima poseban je problem. Preporučam stoga pregled iskus­nog sportskog fizioterapeuta, koji će procijeniti stanje vaših zglobova, vidjeti imate li zaista nestabilnosti ili se radi o drugom problemu, te vam dati kon­kretne savjete o tome kako da sanirate svoje smetnje.