I čovjek i biljka sposobni su brinuti se sami za sebe, a upravo ta sposobnost vuče iz njih ono najbolje. Ojačava ih


Uzdaj se u vlastiti obrambeni sustav i svi će biti zadovoljni. Upravo to je poruka jednog istraživanja sa Sveučilišta u Barceloni. Dakle, nije nikakva tajna da pomidori iz organskog uzgoja imaju daleko više antioksidansa nego oni kod kojih se koriste umjetna gnojiva i pesticidi.

Sve zapravo počiva na razini razvoja svojevrsnog biljnog obrambenog sustava. Bez špricanja i kemijskog „dohranjivanja“, pomidor mora organizirati vlastite mehanizme obrane. Produciraju se polifenoli, koji predstavljaju zaštitu za biljku, ali ujedno i znatno povećavaju antioksidantski potencijal. (Upravo ti biljni polifenoli neophodni su i u našoj prehrani. Pružaju dodatnu zaštitu od kardiovaskularnih bolesti i nekih oblika raka.) Pomidori koji su uzgojeni standardnim načinom dobivaju sve „na gotovo“. Ne moraju se sami štititi od ičega, odnosno bit će osiromašeni za najvažnije sastojke. Izvana će možda izgledati lijepo, ali iznutra su vrlo siromašni. „Živa“ zemlja stvara zdrave plodove. Naravno da prirodan uzgoj (kompost, kombiniranje različitih nasada, skupljanje korova i sl.) zahtijeva i više truda. Uvijek je tako, za ono što vrijedi, treba se i više namučiti. Prema jednom godišnjem izvještaju o sadržaju pesticida u voću i povrću, najviše se prskaju jabuke, celer, jagode, paprike, breskve, nektarine, grožđe, špinat, salata i krastavci, a najmanje kapula, kupus, neke vrste graška, šparoge, ananas i kivi.

Slično je i kod čovjeka. Bukvalno govoreći, što te ne ubije, to će te ojačati. Djeca koja ne rastu u (skoro) aseptičkim uvjetima (uz beskonačna pranja antibakterijskim sapunima), koja dolaze u dodir s prljavštinom, prašinom, životinjama i bakterijama, imaju razvijenije vlastite obrambene mehanizme i općenito će manje obolijevati kasnije u životu. Neprirodna stimulacija putem cijepljenja i antibiotika više odmaže nego pomaže. Ne treba se bojati dječjih zaraznih bolesti u djetinjstvu, jer one mobiliziraju najbolje od cijelog sustava. Alergije, dijabetes, multipla skleroza i mnoge druge bolesti daleko su češći ako na imunološki sustav djelujemo na umjetan način, pogotovo u najranijoj dobi. Sustav se neće razviti zbog ovakve „pomoći“ sa strane. I čovjek i biljka sposobni su brinuti se sami za sebe, a upravo ta sposobnost vuče iz njih ono najbolje. Ojačava ih.