Svi ponosni vlasnici pasa ali i oni koji to namjeravaju postati moraju biti svjesni odgovornosti koje preuzimaju o brizi, njezi i higijeni tih divnih četveronožnih ljubimaca. Briga kao prvo obuhvaća osnovnu higijenu vašeg psa pod čime podrazumijevamo brigu o dlaci vašeg psa, redovnom pranju i šišanju, o čistoći ušiju i zubiju te o redovnom odlasku na detaljne veterinarske i kozmetičke preglede.
Danas su već dobro poznati kozmetički saloni za kućne ljubimce tj. takozvani groomeri ili "frizeri" vaših kućnih ljubimaca koji pružaju stručne savjete i pomoć u obliku tretmana. Oni vama i vašim ljubimcima pomažu pri održavanju, u higijeni ili problemima s kojima se često vlasnici susreću (loša kvalitetna dlake, neugodan miris, linjanje i sl.).
U osnovnu njegu kao prvo spada češljanje. To je dio njege koji zahtjeva učestalost, upornost te naravno kvalitetan odgovarajući češalj. Izbor češlja ovisi o vrsti dlake, odnosno pasmini psa. Za vlasnike je često kupanje najomraženiji dio osobne higijene psa. Najbolje je s tim upoznati ga od malih nogu. Tako ste ga naučili da to prihvaća pod normalno. Za kupanje je veoma važno kako, gdje i s kojim preparatima ga prati.
Kada govorimo o šišanju ono iziskuje puno stručnog znanja i vještinu stoga je to najbolje prepustiti groomerima. Svaka pasmina ima određen način šišanja koji zahtijeva uporabu različite opreme za šišanje kojom raspolažu groomeri.
Ne zaboravite posvetiti pažnju njezi ušiju i zuba, te redovnom rezanju noktiju što svakako treba prepustiti stručnim osobama. Prejako odrezan nokat je jako bolan zbog oštećenja živca ili krvne žile koja se nalazi u njemu.
Neuredne uši također znaju biti česti uzrok bolestima uha. Najčešći su uzroci velike nakupine dlaka koje rastu u ušnom kanalu a ne čiste se. U početku ih treba čupkati prstima, ali najbolje to obavljaju stručne osobe s adekvatnim priborom. U današnje vrijeme uvelike pomažu i brojni preparati bilo u obliku praha ili kapi, koji sprečavaju i izvlače nakupine prljavštine.
U današnje vrijeme, česta je pojava zubnog kamenca, te neugodnog zadaha iz usta. Zato je važno poduzeti sve da se zubi održe u dobrom stanju što nije zadatak veterinara nego i vas samih. Za to postoje različiti preparati koji omogućavaju redovnu higijenu usne šupljine.
U slijedećim druženjima obraditi ćemo detaljno svaku od navedenih stavki kako bi vama, ponosnim vlasnicima, pomogli da ovladate ovim vještinama i naučite nešto više o svom članu obitelji.
Medvjeđi luk – poznat i kao srijemuš, crijemuš, divlji ili šumski luk – raste po sjenovitim i vlažnim šumama, uz šumske putove i potoke, gdje često u gustim populacijama u potpunosti prekriva šumsko tlo. Svi dijelovi biljke su jestivi, a okusom podsjeća na češnjak ili vlasac. No, prilikom berbe treba biti oprezan jer na istim staništima često rastu i otrovne biljke poput mrazovca i đurđice
Ovaj francuski specijalitet priprema se od choux tijesta, odnosno kuhanog tijesta od kojeg se rade profiteroli, princes krafne i ekleri, dok je craquelin prhko tijesto koje se dodaje prije pečenja. Tijekom pečenja popuca i zaslužan je za hrskavu notu. Danas malo tko ima volje i vremena pripremati ovaj desert, ali kad ga jednom isprobate, poželjet ćete ga raditi svaki tjedan!
Početak proljeća idealan je trenutak za mirisnu kulinarsku avanturu, a ovi zavijuljci od limuna, maka i kardamoma savršeno spajaju slatkoću i začinsku dubinu u svakom zalogaju