Neki lijekovi, koje mi uzimamo svaki dan i svaki put kada nas nešto zaboli, kod pasa već jednokratnim davanjem mogu izazvati ulceracije sluznice probavnog trakta


Sluznica želuca je izložena različitim oštećenjima pri probavljanju hrane, no vrlo je osjetljiva i na neke lijekove koji se često upotrebljavaju u liječenju pasa i mačaka.

Povraćanje je osnovni simptom koji se javlja kod upale želučane sluznice i to neovisno o njenom uzroku, no, treba imati na umu da gastritis (svima dobro poznat izraz) može biti izazvan hranom, no može biti i  samo jedan od simptoma nekog drugog oboljenja koje uopće ne mora biti vezano za probavni trakt. Vrlo često srećemo se s gastritisom, a i ulceracijama želučane i crijevne sluznice kao posljedicom davanja nekih lijekova.

Priroda se pobrinula da sluznica želuca ima različite mehanizme kojima se štiti od  mehaničkih i kemijskih oštećenja te od korozivnog djelovanja želučane kiseline. Stanice izlučuju sluz koja pokriva cijelu površinu  želučane sluznice i na taj način ju štiti od djelovanja želučane kiseline. Sluz također štiti sluznicu od mehaničkih oštećenja koja može izazvati hrana. Protok krvi kroz sluznicu želuca reguliraju prostaglandini koji izlučuju stanice sluznice. Upravo tu dolazi do problema sa želucem koji su izazvani lijekovima. Naime, nesteroidni antireumatici, koji se vrlo često nekontrolirano daju psima i mačkama, inhibiraju sintezu prostaglandina te tako mogu lako izazvati ulkuse na sluznici crijeva i želuca (ibuprofen, diklofenak). Ovi lijekovi su lako dostupni, nalaze se u svakoj kućnoj apoteci, pa ih vlasnici često sami daju bez konzultacije s veterinarom. Dovoljno je da pas ili maca malo počnu šepati i vlasnici već, u najboljoj namjeri, sami daju analgetike. Posebno je opasno davati analgetike u kombinaciji s kortikosteroidima, jer ovi potonji jako usporavaju obnovu stanica želučane sluznice. Psi su mnogo osjetljiviji na djelovanje ovih lijekova nego ljudi. Tako će neki lijekovi, koje mi uzimamo svaki dan i svaki put kada nas nešto zaboli, kod pasa već jednokratnim davanjem izazvati ulceracije sluznice probavnog trakta.

Prije svakog davanja lijekova, obavezno se konzultirajte s veterinarom, posebno ako je vaš pas star ili ako i inače ima osjetljiv želudac.

Kada su mace u pitanju, većini vlasnika je dobro poznato da im lijekove protiv bolova nikako ne smiju davati sami. One su posebno osjetljive na cijeli niz analgetika, pa tako neke lijekove ne smiju dobiti uopće, dok je kod drugih potrebno vrlo pažljivo doziranje, koje se uvelike razlikuje od onog kod ljudi ili pasa.