Meniskusi imaju ulogu sekundarne stabilizacije koljena, te pomažu boljem kontaktu zglobne glavice i čašice.


Imam 34 godine i bolovi u koljenu su posljedica bav­ljenja nogometom. MR na­laz desnog koljena kaže ova­ko: na meniscealnom apara­tu lezija 3. stupnja stražnjeg roga medijalnog meniska uz leziju 2.stupnja prednjeg i stražnjeg roga lateralnog meniska. Nekoliko godina je problem s tim kolje­nom, zbog čega sam i prestao s nogometom, a danas mi radi pro­bleme čak i u normalnom funkcioniranju. Zani­ma me što činiti.

Oštećenje oba meniskusa u koljenu, naročito sa simptomima kakvi su ovdje opi­sani, znaju predstavljati iza­zov u liječenju. Naime, samo oštećenje relativno se lako ukloni kroz artroskopski operativni zahvat. Poslije­operativna rehabilitacija, s druge strane, zna biti duga i trajati više mjeseci do pune sposobnosti za trčanje i fi­zičku aktivnost značajnijeg intenziteta.
 
Naime, meniskusi imaju ulogu sekundarne stabili­za­cije koljena, te pomažu boljem kontaktu zglobne gla­vice i čašice. Djelomično ili potpuno odstranjivanje oba meniska stavlja ovaj veliki zglob u situaciju blage nestabilnosti. Nije neobično u takvoj situaciji vidjeti tjele­sne obrambene mehaniz­me na djelu. 

Prvi je postoperativni otok, koji tvrdoglavo ne prolazi i nakon više tjedana do­bro sprovedene terapije. Po­tom bolnost pri pokušaju intenziviranja fizičke aktiv­nosti, bilo zglobna ili češće tetivna. Kasnije, naročito kod neade­kvatno provede­nih poslijeoperativnih oporavaka, po­ja­va kronične bolnosti. 

Zato preporučam pregled i konzultaciju ortopeda koji će utvrditi je li potreban operativni zahvat i točno u kojem obimu. Poslije opera­cije obratite se iskusnom sportskom fizioterapeutu koji će voditi cijeli proces postoperativne rehabilitacije. I ono najvažnije- oboru­žajte se strpljenjem. Tri mje­seca odgovarajućih, usmjerenih i umjerenih vježbi, individualno modeliranih, najčešće je dovoljno da se ko­ljeno posve adaptira na no­vonastalo stanje.