• Nekoliko usporednih studija u kojima je propitivana uloga vibracijskog vježbanja otvorila je nove mogućnosti utjecanja kako na razvoj snage, tako i na moguće povećanje gustoće kostiju

Kod pacijenata s osteopenijom ili osteoporozom, osim lijekova, kojima je cilj smanjiti gubitak koštane mase, te uravnotežene prehrane, savjetuje se i redovita fizička aktivnost.
Cilj vježbanja je povećanje snage i izdržljivosti, te propriocepcije, a sve u svrhu smanjivanja opasnosti od padova, koji kod osteoporotičnih pacijenata mogu završiti s lomovima kostiju koji vrlo teško zarastaju.

U tom smislu danas se preporučaju plesovi, Tai Chi, pilates, te kontrolirane vježbe snage u teretani. No, nekoliko usporednih studija u kojima je propitivana uloga vibracijskog vježbanja otvorila je nove mogućnosti utjecanja kako na razvoj snage, tako i na moguće povećanje gustoće kostiju.

U jednoj od njih uspoređivan je utjecaj vibracijskog vježbanja i klasičnih vježbi snage na kosti i mišiće pacijenata s osteoporozom. Po završetku programa bilo je vidljivo da su obje grupe pacijenata imale gotovo isti porast mišićne snage, dok je povećanje gustoće kostiju bilo mjerljivo samo u skupini koja je trenirala na vibracijskoj podlozi.

Zašto vibracijski trening ima osteogenetski potencijal, nije do kraja jasno. Pretpostavlja se da je to zbog reakcije organizma na tzv. hipergravitacijsku situaciju, tako specifičnu za vibracijsko vježbanje, a koja se ne događa kod klasičnog vježbanja. Naime, u vrlo kratkom periodu pri vibracijskom vježbanju tijelo biva višestruko teže od svoje težine u mirovanju. Čini se da takav stres stvara dovoljan podražaj na osteoblastičnu aktivnost, te u konačnici dovodi do mjerljivog povećanja gustoće kostiju.

Je li ova teorija točna, pokazat će vrijeme i daljnje studije i istraživanja (od koje jedno planiramo izvesti i u Rijeci). U međuvremenu, pacijenti s osteopenijom mogu nesmetano vježbati na vibracijskim podlogama, uz stručni nadzor, dok oni s osteoporozom to mogu činiti nakon konzultacije s liječnikom specijalistom.