10.07.2003.
Osteoporoza
Osteoporoza je pojam koji zastrašuje sve više žena, napose onih starijih, koje su u menopauzi ili su već kroz nju prošle. Osteoporoza zapravo znači smanjenje mase kostiju i stvaranje poroznih kostiju i treba je razlikovati od osteomalacije tj. omekšavanja kostiju. Kost se zapravo sastoji od proteinskog matriksa, neka vrsta proteinske mreže u koju se ugrađuju minerali, a najviše kalcij. Kod osteomalcije zbog nedostatka D vitamina nedovoljno se resorbiraju kalcij i fosfor, pa kod djece nastaje rahitis. Kod odraslih se D vitamin često nedovoljno apsorbira, pa je posljedica također nedovoljna apsorpcija kalcija. Kod osteoporoze se gube i minerali i proteinski matriks, i kosti postaju porozne, jako šupljikave, a time i lomljive na najmanju traumu. Iako kosti izgledaju kao čvrsto, nepromjenjivo tkivo, one su zapravo mjesto vrlo živahne razmjene prehrambenih tvari i hormona i to u svim životnim dobima. Čak 24 nutrijenta su potrebna za normalan metabolizam kostiju, ali ipak najvažniji su kalcij i vitamin D.
Zbog fizioloških, prehrambenih i hormonalnih razlika između žena i muškaraca, osteoporoza uglavnom pogađa žene. Polovina žena u dobi od 45 do 75 osjeća znakove nekog stupnja osteoporoze, a čak trećina od ove grupe pati od ozbiljnih oštećenja kostiju. Iako se osteoporoza povezuje sa godinama, postoje naznake da se ona razvija tokom godina. Neki autori tvrde da po svemu sudeći postoje dva tipa osteoporoze, jedan zaista povezan sa godinama i hormonalnim promjenama i drugi više vezan uz prehrambene navike nego uz godine, jer osteoporoza može podmuklo napadati i žene u mlađoj dobi.
Osteoporoza podmuklo napreduje kroz godine i uglavnom se otkrije kada je već jako uznapredovala tj.nakon nekog bezazlenog pada koji prouzrokuje teške lomove obično kičme, bedrene kosti, rebara ili zdjelice.
Mnogo je faktora koji utječu na razvoj osteoporoze. Jedan od vrlo važnih, a neki smatraju i najvažnijih faktora je masa i građa kostiju postignuta u odrasloj dobi, neki tvrde već nakon puberteta. Dakle, nježne, gracilne žene su u mnogo većoj opasnosti od nastanka osteoporoze nego robustnije, sportski građene žene.
No, navedimo i neke rizike za koje se smatra da mogu ili smanjiti apsorpciju kalcija iz probavnog trakta ili pospješiti njegovo izlučivanje putem bubrega.
Jedan od razloga mogućeg razvoja osteoporoze je i nedovoljno unošenje kalcija i vitamina D hranom.
Previše proteina, previše bijelog šećera,previše kofeina, kao i gaziranih napitaka bogatih fosforom, kao i nedostatak minerala u tragovima, izazivaju pojačano izlučivanje kalcija.
Nedostatak tjelesne aktivnosti također je jako velik uzrok razvoja osteoporoze. Znanstvenike je jako uzbudila činjenica da su astronauti koji su bili duže vrijeme u svemiru razvijali osteoporozu, bez obzira na vrlo pomno izbalansiranu prehranu. Jednostavno, nedostatak pritiska na kosti izazvao je gubljenje kalcija. Zato se danas za prevenciju osteoporoze preporučuje i obilna tjelesna aktivnost, uglavnom hodanje, ali i sve više vježbe na spravama na kojima se najviše izaziva nastank otpora i podražaja kostiju.