05.05.2005.
Osteoporoza
Osteoporoza je metabolička bolest kosti karakterizirana je smanjenom količinom koštanog tkiva u normalno mineraliziranom koštanom matriksu.Poćetkom tridesetih godina života kod ljudi je prisutno postupno smanjivanje količine koštanog tkiva u kosti. Kod žena je taj gubitak prisutan posebice nakon menopauze, dok je kod muškaraca uglavnom konstantan. Faktori rizika koji utječu na nastanak osteoporoze su, osim godina i spola, još i pozitivna obiteljska anamneza, dugotrajnija imobilizacija, nedovoljan unos kalcija u hrani, pušenje i alkohol, korištenje kortikosteroida i bolesti štitnjače. Opće poznata je i činjenica da se u populaciji povećava udio starijih osoba, isto tako se povisuje i broj oboljelih od osteoporoze. Taj trend je prisutan naročito u visokorazvijenim zemljama, gdje se broj i učestalost prijeloma od osteoporoze naglo povećava.Tri su glavna tipa osteoporoze: idiopatska (nepoznat uzrok), koja je prisutna u djece i adolescenata, postmenopauzalna (tip I), koja se javlja obično između 50 i 75 godine, i šest je puta češća kod žena, te senilna ili involucijska (tip II), koja se javlja uglavnom u starijih od 70 godina i dva puta je češća kod žena.
Klinička slika
Bolesnici mogu oboljeti od osteoporoze, a da godinama nemaju simptoma. Prijelomi kralježaka, koje su jedna od najčešćih komplikacija bolesti, i koje uzrokuju bol u leđima, javljaju se tada bez ili nakon minimalne traume. Najčešće su locirane na lumbalnim i donjim torakalnim kralješcima..Ostale vrste fraktura obično ne nastaju spontano, već kao rezultat mehaničke ozljede, poput pada.Posebno treba spomenuti prijelome kuka, koje ukoliko se dogode u starijoj životnoj dobi nerijetko predstavljaju gotovo neriješiv problem. Ukoliko je osteoporoza uznapredovala a su te osobe uz to najčešće opterećene i cijelim nizom drugih bolesti koje otežavaju oporavak,put do ponovnog samostalnog kretanja bez pomoći unatoč rehabilitaciji predstavljaju ponekad i nedostižan cilj.
Kako se postavlja dijagnoza osteoporoze?
Kod 20% žena prisutna je hiperkalciurija (povišena konc. kalcija u mokraći). Ostali biokemijski nalazi su uglavnom normalni.
I dalje najraširenija pretraga koja se rabi za postavljanje dijagnoze osteoporoze je Rentgenska dijagnostika - denzitometrija,no ona je korisna tek u kasnijim fazama bolesti, kad se izgubi više od 30 % koštanog tkiva. Na snimkama je tada vidljiva smanjena gustoća kosti.
Liječenje
Najvažnija je preventivna aktivnost u rizičnim skupinama. Tako npr. žene u postmenopauzi mogu primati estrogensku hormonsku terapiju ili uzimati povećane količine kalcija i vitamina D u prehrani. Ovakva nadomjesna terapija je osobito korisna kod žena koje inače konzumiraju manje količine kalcija u hrani. Estrogenska terapija može zakočiti ili usporiti napredak bolesti. Obično se počinje koristiti nekoliko godina (3-6) nakon početka postmenopauze, ali neki znanstvenici sugeriraju početak i puno prije.No treba znati da i ta terapija ima svoja jasna ograničenja,te da ju preprepisuje specijalista - ginekolog.Uz to vašu bolest kvalitetno će pratiti internist,i u skladu s tegobama te nalazima denzitometrije,propisivati i adekvatnu terapiju.