U mirovini sam i htjela bih otvoriti obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo bez ulaska u sustav PDV-a. Mogu li otvoriti OPG, a da ne zamrznem mirovinu i ako se može, voljela bih znati kako je to riješeno s plaćanjem poreza tj. koliki je postotak?


Pitanje ulaska u sustav PDV-a jedinstveno je uređeno za sve porezne obveznike bez obzira kojom se djelatnošću bave, kao npr. djelatnost obrta, djelatnost poljoprivrede i šumarstva itd., te je oduvijek ovaj ulazak vezan za vrijednost ukupnih oporezivih isporuka dobara i usluga. Tako je propisano da se u sustav PDV-a ulazi po sili zakona ako je vrijednost ukupnih oporezivih isporuka dobara i obavljenih usluga u prethodnoj kalendarskoj godini bila veća od 85.000 kuna. 

Ovo znači da samim otvaranjem OPG-a ne ulazite u sustav PDV-a i ne plaćate ovaj porez. Izvan ovog sustava ostajete sve dok godišnja vrijednost oporezivih isporuka dobara i usluga (oporezivi ukupni promet) ne bude iznad navedene svote. U tom slučaju se ulazi u sustav PDV-a od 01.01. tekuće godine i do 15.01. se obvezno podnosi prijava u Registar obveznika ovog poreza. Vezano za ostale obveze - otvaranjem OPG-a postajete obveznikom poreza na dohodak od samostalne djelatnosti (poljoprivreda i šumarstvo) koji se utvrđuje na osnovi poslovnih knjiga koje ste dužni voditi od početka poslovanja.

Dohodak čini razlika između poslovnih primitaka i izdataka nastalih u poreznom razdoblju  - kalendarskoj godini. Porez na dohodak se obračunava po poreznim stopama, ovisno o visini porezne osnovice, koje se kreću od 12% na osnovicu do 43.200,00 kn, zatim od 25% na razliku iznad tog iznosa do iznosa od 129.600,00 kn te od 40% na poreznu osnovicu iznad ove svote.

Godišnji porez se utvrđuje po isteku godine po podnošenju porezne prijave, dok se tijekom godine, osim u prvoj godini poslovanja, plaća mjesečni predujam poreza koji utvrđuje rješenjem porezno tijelo. Registracijom ove djelatnosti postajete obveznik plaćanja obveznih doprinosa mirovinskog i zdravstvenog osiguranja odnosno obvezno osigurana osoba. Ovi doprinosi se plaćaju na mjesečnu osnovicu koju čini umnožak prosječne plaće i koeficijenta 0,55 te oni mjesečno iznose oko 1.500,00 kn, što je nešto niže od doprinosa koje plaćaju samostalni obrtnici.

Prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, korisniku mirovine koji se zaposli ili počne obavljati djelatnost na temelju koje postoji obveza osiguranja, isplata mirovine se obustavlja. Iz navedenog proizlazi da bi i u Vašem slučaju došlo do obustave isplate mirovine po registraciji djelatnosti. Do toga neće doći ako se radi o invalidskoj mirovini zbog profesionalne  nesposobnosti za rad.