Dali smo vam vlast - vladajte. Zašto nas sad svako malo nešto morate pitati? Ukoliko želimo promjene, promijenit ćemo vlast. Čemu sad sva ta gnjavaža s referendumima? Da smo htjeli odlučivati –bili bismo otišli u politiku. Mi, većina, slažemo se sa svojim izabranim predstavnicima i iz protesta nećemo izići na taj glupi referendum
- Kako si? Jesi se ozlijedio?
- Ma nije ništa. Dobro sam.
- Sigurno? Opasno si pao.
- Sve je u redu.
- Koji su to luđaci! Tako izlaziti na glasačka mjesta. U tolikom broju.
- Ma pusti, nisu oni krivi.
- Ma kako nisu?! A tko je onda? Pa vidi kako si se razbio! Skoro si poginuo.
- Pa, istina, skoro jesam.
- I kako bi mi onda dalje? Da ti se nešto dogodilo? U što da vjerujemo?!
- Pa dobro, nisam samo ja tu… Ima i drugih koji osiguravaju demokraciju…
- Ma nemoj? A tko?
- Pa… Imate izbore.
- Ma daj, u njih nitko više ne vjeruje.
- Imate stručna i neovisna povjerenstva i odbore.
- Molim te, Referendume, pa nisi valjda toliko naivan.
- Imate trodiobu vlasti.
- Koju? Oni iz zakonodavne i oni iz izvršne su isti ljudi. A sudstvo… Bolje da ni ne pokrećemo tu temu.
- Višestranačje?
- Koje višestranačje?
- Dobro. Onda decentralizacija.
- Radije nemoj.
Nakon što su jedan za drugim pala dva referenduma na dva suprotna kraja Hrvatske, polako jenjava i zadnji plamen nade u direktno odlučivanje građana. U gradu Dubrovniku i općini Fužine, održani su referendumi na kojima se građane pitalo žele li nešto ili ne. U oba slučaja, referendumi su propali. Na glasanje je izišlo premalo građana. Što se referenduma tiče. Investicije mogu ići dalje. U Dubrovniku će se graditi vile uz golf terene na Srđu. Pored Fužina bi trebale niknuti vjetroelektrane. Doduše, još uvijek je neslužbena vijest da je povjerenstvo Ministarstva zaštite okoliša odbacilo studiju utjecaja na okoliš vjetroelektrane. Tako da vjetroelektrana možda ipak neće biti. Ali, to nisu odbacili građani. Sudeći po rezultatima referenduma, građani svojim neizlaskom potvrđuju projekte koje im predlaže njihova vlast. Može se zaključiti da su savršeno usklađeni. Naposljetku, tu istu vlast su i izabrali građani na lokalnim izborima. Ukoliko su je izabrali, onda su je izabrali s razlogom. Dali su im povjerenje u ruke. I čemu sada ti silni referendumi?
Dali smo vam vlast - vladajte. Zašto nas sad svako malo nešto morate pitati? Ako želimo promjene, promijenit ćemo vlast. Čemu sad sva ta gnjavaža s referendumima? Da smo htjeli odlučivati – bili bismo otišli u politiku. Mi, većina, slažemo se sa svojim izabranim predstavnicima i iz protesta nećemo izići na taj glupi referendum.
- Dakle, tako si pao.
- Da.
- Pa onda si sam kriv. Zašto kriviš građane?
- Pa ne mogu sam sebe. Ispast ću glup.
- Znaš što, Referendume? Mislim da je za tebe najbolje da neko vrijeme ne izlaziš van.