Stvar izgleda gadno, i vlasnici se u pravilu jako prestraše te se zabrinu i za svoje zdravlje. No u većini slučajeva nikakvo liječenje nije potrebno već papilomi nestanu sami.


Promjene u vidu malenih bradavica ili izraslina koje sliče cvjetači možemo naći na koži pasa i mačaka, ali isto tako na sluznici usne šupljine pa i ušnog kanala. Takve promjene nazivamo papilomima, a radi se o dobroćudnim promjenama koje su uzrokovane virusnom infekcijom. Posebno ih često viđamo u proljeće, vjerojatno zbog toga što su psi mnogo više u među­sobnom kontaktu u šetnjama, nego što je slučaj za zimskih mjeseci.

Upravo zbog virusne etiologije, prenose se direktnim kontaktom, a inkubacija može biti vrlo duga, i do 2 mjeseca. Poznato je više raz­ličitih virusa koji uzrokuju pojavu papiloma kako kod pasa tako i kod mačaka.

Oralne papilome najčešće viđamo kod mladih pasa u njihovoj adolescentskoj do­bi. Vlasnici ih najčešće sami primijete i to po usnama, na jeziku te na sluznici cijele usne šupljine. Ponekad ih nalazimo i sa vanjske strane usana, na koži lica. Obično su bijele boje i sliče cvjetači. Može se pojaviti samo nekoliko izraslina, a mogu biti tako brojne da psu ometaju normalno uzimanje hrane. Stvar izgleda gadno, i vlas­nici se u pravilu jako prestraše te se zabrinu i za svoje zdravlje. No u većini sluča­jeva nikakvo liječenje nije potrebno već papilomi nestanu sami, zahvaljujući imu­nološkom sustavu organizma, a nisu zarazni za ljude jer je su virusi, srećom, vr­sno specifični. Izrasline naj­češće nestanu već za nekoliko tjedana. Kod pasa koji su imnološki kompromitirani ili kod mačaka koje su pozitivne na FIV papilomi mogu perzistirati duži vremenski period.

Kod pasa kožne papilome možemo naći po trbuhu. Izgledaju kao sasvim male­ne, tanke bradavice, obično u boji kože. Vrlo su nezgodni papilomi koji se javljaju u uhu posebno kod mačaka. Posljedica je obično upala uha jer maca stalno češka bo­les­no uho jer joj te iz­rasline vjerojatno smetaju. Isto tako veće smetnje mogu izazvati izrasline na jastu­čićima na šapama jer životinji ometaju normalno kretanje. Kao što sam rekla, u većini slučajeva papilomi prođu bez terapije, no kada se nalaze na posebno nezgodnim mjestima, neophodno je kirurško od­stranjiva­nje. Nekada je autotrauma najveći problem, pa mace moraju nositi zaštitni ovratnik kako ne bi raskrvarile papilome svaki puta kada se počeškaju. Lokalna terapija kremama koje djeluju viro­cidno obično je bez­uspješna i nema nikakav ut­jecaj na tijek bolesti.