01.02.2015.
Parvoviroza
Parvoviroza je zarazna bolest pasa koja se očituje povraćanjem i profuznim krvavim proljevom i/ili upalom srčanog mišića s posljedicom zatajenja srca. Virus ima afinitet do stanica koje se brzo dijele pa prvenstveno napada stanice crijevnog epitelija i bijela krvna zrnca. Uzročnik bolesti je virus koji je prvi put izoliran 1978. godine. U vanjskoj sredini je vrlo otporan, pa ostaje virulentan 3 do 6 mjeseci na mjestu gdje je boravila bolesna životinja.
Osim pasa od parvoviroze obolijevaju i divlji kanidi (vuk, lisica i dr.), tako da su oni ujedno i rezervoar rasadnik zaraze za pse.
Izvor infekcije češće su bolesni psi koji izlučuju velike količine virusa u povraćanom sadržaju i stolici. Virus je vrlo otporan pa su putovi infekcije različiti.
Može se prenijeti prljavim rukama, na cipelama, odjeći, upotrebom istih posudica za hranu i vodu ili pak posteljine za štenad, a ne samo izravnim kontaktom bolesne i zdrave životinje. Kod pojave ove bolesti neophodno je održavanje visoke higijene kako bismo spriječili prijenos virusa. Također je otporan na cijeli niz sredstava za dezinfekciju pa se treba posavjetovati s veterinarom o tome koje sredstvo primijeniti. Dezinfekcija postaje veoma važna kad se parvoviroza pojavi kod uzgajivača koji imaju istovremeno više legala. Ovaj virus može pobiti svu štenad, pa je vrlo važno spriječiti prenošenje bolesti iz zaraženog legla na ostala.
Od parvoviroze mogu oboljeti sve dobne skupine pasa, ali je bolest ipak najkobnija za štence od 6 do 15 tjedana starosti.
Srećom, dugogodišnjim cijepljenjem štenadi ovo smo oboljenje eradicirali u dobroj mjeri.
Težina oboljenja je vrlo različita, od blagog oblika koji se očituje sa samo nekoliko proljeva, do perakutnog tijeka bolesti, kad štenad ugiba unutar 24 sata od početka bolesti. Ponekad dolazi do nagle smrti štenadi bez prethodnih simptoma i tada se radi o parvovirusom uzrokovanom miokarditisu.
Najčešće se srećemo s akutnim oblikom bolesti koji započinje iznenadnim povraćanjem, štene je bezvoljno i prestaje jesti. Proljev se javlja od 24 do 48 sati od početka povraćanja. Izmet je voden, krvav i vrlo neugodna mirisa, a oboljeli pas može imati desetke proljeva dnevno, što dovodi do brze i jake dehidracije. Zbog gubitka tekućine i elektrolita u velikim količinama, takvo stanje je hitnoća, pa je potrebna promptna intervencija veterinara.
Kako najčešće obolijevaju štenci, a to su mali organizmi, mogu dehidrirati i uginuti u roku od nekoliko sati. Povišena tjelesna temperatura može se i ne mora pojaviti.
Izdvojeni članci
Sezonska kuhinja
Brownie od rogača
Rogač (Ceratonia siliqua, L.) je zimzelena voćka iz porodice mahunarki koja raste kao samoniklo stablo, a potječe iz Sirije i Palestine. Ime mu dolazi od grčke riječi keras, što znači rog (zbog oblika mahune)
Sezonska kuhinja
Preokrenuti bezglutenski tart od kupusa i mrkve
Evo kako možete pripremiti jednostavan zdravi tart koji je prikladan i za one osjetljive na gluten
Sezonska kuhinja
Juha od bundeve i leće
Gusta juha od bundeve nezaobilazno je jesensko jelo gotovo svakog kućanstva, a kada bundevi dodate i leću, dobijete ukusan, hranjiv, kremasti, vege obrok prepun proteina i vlakana