Zadnjih su tjedana, usudio bih se čak reći i mjeseci dnevni, te  svi poslovni mediji puni informacija o krizi na tržištu kapitala. U prva tri mjeseca 2008. godine imovina pod upravljanjem otvorenih investicijskih fondova smanjena je za skoro 9 milijardi kuna. Navedeni slijed zbivanja je  posljedica velike burzovne krize na poslovanje fondovske industrije u Hrvatskoj koja se tako prvi put od svojeg snažnije razvoja u zadnjih nekoliko godina, našla na udaru negativnih trendova. Činjenica je da su fondovi u Hrvatskoj u posljednje dvije godine snažno rasli, te su zahvaljujući visokim prinosima i rastu popularnosti, posebno dioničkih i uravnoteženih fondova među građanima, u tom razdoblju povećali imovinu za više od 20 milijardi kuna, s 8,83 na 29,01 milijardi kuna krajem prošle godine. U ovoj godini uslijedilo je vrijeme velikih gubitaka koji su bili posljedica nekoliko faktora…od inflacije, krize vlasti u Srbiji, Kosova i sl. ali ne smijemo niti zanemariti činjenicu kako je  morao doći kraj višegodišnjeg snažnog burzovnog rasta i da mora nastupiti korekcija. Problem je naravno što nitko sa sigurnošću nije u mogućnosti preciznije definirati koliko će trajati i koliko će snažna ta korekcija biti. Zadnjih se tjedan-dva povećani volumen trgovanja na burzi počeo tumačiti kao znak da se silazni trend bliži kraju.
U Publikaciji Investicijski fondovi koju su nedavno predstavili tvrtka TO ONE i magazin Banka, piše kako je ohrabrujuće vidjeti povećan interes kupaca i mogućnost da dionice prodaju oni koji ih više ne žele ili ne mogu držati jer time pada broj dionica u rukama onih kolebljivih, stabilizira se tržište i otvara se put prema uzlaznom trendu. Ukazuje se kako  u velikoj količini loših vijesti ima i dobrih poput odgovornog ponašanja fond menadžera  o čemu govori struktura imovine fondova. Naime, iako su dionički i uravnoteženi fondovi do sredine travnja izgubili gotovo pola vrijednosti imovine s kraja prošle godine, udjel novčanih sredstava i kratkoročne imovine nije smanjen. Na zahtjeve za isplatama fond menadžeri su reagirali prodajom dionica iz portfelja i s jedne strane pojačali još više pad cijene i  održavanju negativnog trenda, ali što je više bitno je da je tako sačuvana stabilnost fondovske industrije i da nitko od ulagača nije bio u situaciji da nije mogao dobiti svoj novac, što bi  bila katastrofalan utjecaj na fondovsku industriju, ali i tržište kapitala u cjelini...
Pouke iz aktualne krize izvukli su i fond menadžeri koji su dokazali svoju ovisnost o ulaganju u domaće tržište kapitala i mali ulagatelji koji su vjerovali u nemoguće – da visokim zaradama na tržištu kapitala ne može doći kraj. Nadajmo se ipak da loša iskustva nekih ulagača neće u potpunosti obeshrabriti razvoj ove industrije ili ga zakočiti za neko dulje vrijeme, iako treba biti realan i svjestan činjenica da ljudi koji su izgubili značajniji dio sve imovine neće tu činjenicu lako zaboraviti.