04.07.2002.
Peraje
Činjenica je da čovjek nije idealno građen za kretanje kroz vodu. Što zbog oblika tijela, a što zbog sustava za pokretanje prilagođenog uspravnom hodanju, plivanje je jedna neracionalna aktivnost, koja troši iznimno mnogo energije po prijeđenoj dužini, u odnosu na bilo kakvo kretanje po suhom, pa čak i trčanje. Ta činjenica, već dobro znana svima, nerijetko tjera ljude da uz redukcijsku dijetu, pokušaju barem ljeti skinuti pokoji kilogram dugotrajnim plivanjem. Ideja dobra, ali...
To dugotrajno plivanje uobičajeno je varijacija na temu prsni stil. Varijacija zato jer je glava visoko i stalno iznad vode, pokreti ruku su kružni, a noge se pomiču gotovo trzajem. Taj splet kretnji, a specijalno ako je forsiran i traje duže vrijeme, preopterećuje neke dijelove našeg tijela. Vrat, križa i koljena su ovdje u najvećoj opasnosti, o čemu sam već pisao na stranicama "Burze", pa se na tome neću dulje zadržavati.
Ako je već želja za skidanjem kila jaka, onda je neusporedivo bolje prići plivanju na drugačiji način. Umjesto prsnog plivanja, neusporedivo je bolje plivati sa perajama. Znam da će se mnogi ovome nasmijati i sjetiti se dana u kojima su činili svoje prve pokrete u moru, ali korištenje peraja ima nekoliko prednosti kako u slučaju da želite smršaviti, tako i onda kada si želite plivanjem pomoći. Dakle, plivanje s perajama vas tjera da kretnje prilagodite tom pomagalu, što će reći da nema trzajeva i naglih pokreta, već su kretnje nogama polakše i usporenije, ali u isto vrijeme i snažnije. To definitivno smanjuje pritisak na koljeni zglob i donji dio leđa, a kako nema potrebe da ruke sudjeluju u održavanju tijela na površini, pritisak na vratnu kralježnicu isto je tako manji. Mnogima se čini da je plivanje perajama lakše, u odnosu na ono bez njih. Točno je tek da se smanjuje energija po prijeđenoj dužini, ali se povećava njen utrošak po vremenskoj jedinici provedenoj u vodi. Dakle, plivate brže i trošite više. Osim toga, plivanje s perajam već godinama preporučujem ljudima koji pate od artroza koljena i kuka, naprosto zato jer omjer rasterećenja zglobne hrskavice i opterećenja mišića, koji kod ovih bolesti znaju iznimno oslabiti, najbolji što se uopće može postići.
Bez obzira želite li potrošiti više energije ili kroz plivanje želite ojačati oslabljene mišiće, preporučam kratke peraje. One duže koriste se kod ronjenja i nisu previše praktične za plivanje. Naime, što su peraje duže, smanjuju pokret u nozi i povećavaju opterećenje u ligamentima i mišićima stopala. Pa tako budete li dugo plivali u ronilačkim perajama, sva je prilika da ćete razviti neki bolni sindrom u ili oko stopala ili potkoljenice. Sve se to lako spriječi uoptrebom kratkih peraja. S druge su strane u posljednje vrijeme sve popularnije takozvane monoperaje. To je u osnovi samo jedna peraja u kojoj postoji ležište za oba stopala. Za one koji ne znaju, plivanje monoperajom je sportska disiplina i nemali se broj ljudi vrlo ozbiljno njome bavi. No zbog posebnih krenji na koje je tijelo prisiljeno kod ovakvog plivanja, nisam ju sklon preporučiti rekreativcima. Previše sam ozljeda uzrokovanih monoperajom već liječio.
U svakom slučaju, preporučujem Vam da ove godine uz svu ostalu silu potrepština koje nosite na more razmislite i o perajama. U odnosu na sve ostalo, one će zauzeti uvjerljivo najmanje mjesta, a mogu vam i najviše koristiti.
Izdvojeni članci
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?