Bez obzira želite li potrošiti više energije ili kroz plivanje želite ojačati oslabljene mišiće, preporučam kratke peraje.


Umjesto prsnog plivanja, neusporedivo je bolje plivati sa perajama. Znam da će se mnogi ovome nasmijati i sjetiti se dana u kojima su činili svoje prve pokrete u moru, ali korištenje peraja ima nekoliko prednosti kako u slučaju da želite smršaviti, tako i onda kada si želite plivanjem pomoći. Dakle, plivanje s perajama vas tjera da kretnje prilagodite tom po­magalu, što će reći da nema trzajeva i naglih pokreta, već su kretnje nogama polakše i usporenije, ali u isto vrijeme i snažnije. To definitivno smanjuje pritisak na koljeni zglob i donji dio leđa, a kako nema potrebe da ruke sudjeluju u održavanju tijela na površini, pritisak na vratnu kralježnicu isto je tako ma­nji. Mnogima se čini da je plivanje perajama lakše, u odnosu na ono bez njih. Točno je tek da se smanjuje energija po prijeđenoj dužini, ali se povećava njen ut­rošak po vremenskoj jedinici provedenoj u vodi. Dakle, pli­vate brže i trošite više. Osim toga, plivanje s pera­jama već godinama prepo­ručujem ljudima koji pate od artroza koljena i kuka, na­prosto zato jer omjer raste­rećenja zglobne hrskavice i opterećenja mišića, koji kod ovih bolesti znaju iznimno oslabiti, najbolji što se uopće može postići. Bez obzira želite li potrošiti više energije ili kroz plivanje želite oja­čati oslabljene mišiće, pre­po­ručam kratke peraje. One duže koriste se kod ronjenja i nisu previše prak­tične za plivanje. 

Što su peraje duže, sma­njuju pokret u nozi i po­ve­ćavaju opterećenje u ligamentima i mišićima stopala. Pa tako budete li dugo plivali u ronilačkim perajama, sva je prilika da ćete razviti neki bolni sindrom u oko stopala ili potkoljenice. Sve se to la­ko spriječi upotrebom krat­­kih peraja. 

U­ svakom slučaju, pre­poručujem Vam da ove go­dine uz svu ostalu silu pot­repština koje nosite na more razmislite i o perajama. U odnosu na sve ostalo, one će zauzeti uvjerljivo najmanje mjesta, a mogu vam i najviše koristiti.