Osim aktivnog liječenja, nužno je provjeriti obuću, te izbjegavati tvrde i uske cipele, a preferirati meku obuću poput sportske
Kalcifikaciju na hvatištu širokog ligamenta za petnu kost zovemo i petnim trnom. Dijagnostika je prilično jednostavna i u većini slučajeva sastoji se od pregleda specijaliste, ultrazvučnog i RTG snimanja. Specifični bolovi na pritisak, kao i bolovi pri
kretanju, te istezanju jasno ukazuju na ovaj sindrom. No, bol i prisutnost petnog trna mogu i ne moraju biti u direktnoj vezi. Tako postoje kalcifikati koji ne uzrokuju bolove, kao i izrazito bolna stanja kod kojih kalcifikat nije prisutan.Tri su moguća smjera terapije petnog trna:
Klasična fizioterapija - kombinacija više postupaka s ciljem smirivanja sekundarnog upalnog procesa i boli (elektroterapija, ultrazvuk, magnetoterapija, laser), u kombinaciji s vježbanjem kojemu je cilj poboljšanje fleksibilnosti mišića potkoljenice, stopala, kao i ahilove tetive.
Manualna medicina u formi frikcijske masaže pri kojoj se pritisak vrši direktno na bolno mjesto. Takav pristup, nakon početne neugode, može donijeti osjetno olakšanje, a sam princip njenog djelovanja nije do kraja razjašnjen.
Terapija udarnim valom (Shockwave terapija). Prilikom njene primjene cilj je putem zvučnih pulseva prouzročiti iritaciju u ozlijeđenom mjestu i na taj način potaknuti procese cijeljenja, te pridonijeti resorpciji eventualno prisutnog kalcifikata.
Osim samog aktivnog liječenja, nužno je provjeriti obuću, te izbjegavati tvrde i uske cipele, a preferirati meku obuću poput sportske. Ortopedski ulošci mogu biti od pomoći u nekim slučajevima. Cilj je pomoću njih promijeniti smjer sila u stopalu prilikom stajanja, hodanja i trčanja, te time smanjiti opterećenje ozlijeđenog segmenta.
Uobičajeno liječenje simptomatskog petnog trna traje nekoliko tjedana, u kojima očekujemo značajno smanjenje bolova pri dnevnim i sportskim aktivnostima. Ipak, do potpunog povlačenja svih simptoma može proći i više mjeseci, te je strpljenje nužan dio procesa oporavka.