S planiranim obrocima puno je lakše obavljati kupovinu i kuhati svakodnevno za obitelj, te je to jedna stvar manje na koju je potrebno misliti


Kako se bliži kraj godine, poticajno je vrijeme da se počne razmišljati o nekim potezima koje bi valjalo povući u sljedećoj godini kako bi se postigli određeni ciljevi. Ako vam je jedan od ciljeva smanjiti troškove, odnosno povećati količinu ušteđenog novca, donosimo vam jednu ideju, prilično ekstremnu, kako uštedjeti. Ovoga puta je riječ o uštedi na namirnicama, te o jednom od najvažnijih savjeta koji se tiču štednje uopće, a naročito štednje na namirnicama, a to je planiranje. Planirati se mogu odlasci u kupovinu, trgovine u kojima ćete kupovati, a svakako je temelj svega toga plan  prehrane uopće, točnije rečeno, planiranje obroka.

Leslie Chisolm, majka četvero dječaka iz Friendswooda u Texasu, planiranje obroka shvatila je vrlo ozbiljno i u tome je vrlo uspješna. Ono što je razlikuje od drugih koji su vješti u planiranju obroka jest to što je ona obroke za svoju obitelj isplanirala za čitavu godinu unaprijed. Za svih 365 dana Leslie ima plan što će njena obitelj jesti za večeru.

Na ideju je došla kada ju je njen muž upozorio na troškove za namirnice koji su postali znatni i izmakli se kontroli. Trošili su puno, a s druge strane mnogo je hrane propadalo zbog isteklog roka trajanja, a još više hrane se bacalo jer je ostalo nepojedeno.

Planiranje je započela tako što je članove obitelji pitala koja jela vole, a koja ne vole, a potom je krenula s odabirom glavnih jela i priloga kako bi mogla isplanirati dobro izbalansirane obroke za svaki dan. Nekoliko dana u mjesecu rezervirala je za ostatke od prethodnih večera kako se baš ništa ne bi bacalo.

Zahvaljujući planu obroka za Leslie je odlazak u trgovinu prilično jednostavan jer točno zna što treba kupiti. U kupovinu namirnica nikad ne odlazi bez jelovnika za tekući mjesec. S obzirom da točno zna što joj treba za toliki period unaprijed, bez problema može kupovati i velike količine namirnica koje će koristiti u planiranim jelima. A kako kaže, upravo je u tome tajna velikih ušteda – namirnice kupuje u većim količinama onda kada su vrlo povoljne, a potom ih razvrstava i slaže u ostavu. Svježe namirnice poput mesa također kupuje u većim količinama kada naiđe na povoljnu priliku, a potom ih dijeli u porcije koje su dovoljne za jedan obiteljski obrok, stavlja ih u vrećice za zamrzavanje i označava s etiketom kako bi se lakše snašla.

Ovim načinom Leslie već dvije godine zbrinjava prehrambene potrebe svoje obitelji, a u tom periodu, kako tvrdi, njihov račun za hranu smanjio se za polovicu, što je, mora se priznati, poprilična ušteda. A druga ušteda, ne manje važna, je ona na vremenu. S planiranim obrocima puno je lakše obavljati kupovinu i kuhati za obitelj svakodnevno, te je to jedna stvar manje na koju je potrebno misliti. Više ne bacaju hranu i ne događa im se impulzivna kupovina.

Ako vam se ovakav način štednje čini ipak ekstreman, pokušajte s kraćim periodom planiranja – za mjesec, dva, tri, ili za nekoliko dana u tjednu umjesto za svaki dan i isprobajte da li to može biti vaša novogodišnja odluka za smanjenje troškova.